No:055/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 mart 2026 14:15
1 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, İranda hərbi əməliyyarlar və bölgədə hərbi eskalasiya nəticəsində yaranmış vəziyyət müzakirə olunub.
İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri cari vəziyyət və atılan addımlar barədə məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə vəziyyətin faciəvi şəkildə gərginləşməsindən ciddi narahatlıq ifadə edib. İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin və günahsız mülki insanların həlak olması ilə bağlı başsağlığı diləklərini çatdırıb.
Hərbi əməliyyatların tezliklə dayandırılacağına, mövcud vəziyyətin yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, dialoq və diplomatik yollarla həll olunacağına dair ümid ifadə olunub.
Bununla yanaşı, hər hansı bir ölkə tərəfindən Azərbaycan ərazisinin qonşu və dost İrana qarşı istifadə edilməsinin mümkün olmadığı vurğulanıb.

No:055/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
01 March 2026 14:15
On 1 March 2026, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi.
During the conversation, the situation arising from the military operations in Iran and the resulting escalation in the region was discussed.
The Iranian Minister briefed his counterpart on the current situation and the measures being taken.
Minister Jeyhun Bayramov expressed serious concern over the tragic intensification of the situation in the region and conveyed condolences on behalf of Azerbaijan regarding the passing of the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, Ayatollah Seyyed Ali Khamenei, and the innocent civilians who lost their lives.
The hope was expressed that the military operations would be halted promptly and that the situation would be resolved solely through dialogue and diplomatic means, in accordance with the norms and principles of international law.
It was also emphasized that Azerbaijan’s territory cannot be used by any country against its neighbor and friendly state, Iran.
An exchange of views on other matters of mutual interest was also included in the telephone conversation.