No:051/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Bu ilin 5 mart tarixində Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Qazax rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozub. Düşmən qüvvələrin snayperdən açdığı atəş nəticəsində Qazax rayonu Quşçu Ayrım kəndi yaxınlığındakı sərhəd döyüş məntəqəsindəki sərhədçi əsgərimiz Orxan Nazim oğlu Paşazadə qətlə yetirilib.
Baş verən bu qanlı insident məqsədyönlü təxribat xarakteri daşıyır və bu cinayətə görə tam məsuliyyət işğalçı ölkə Ermənistanın üzərindədir.
Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədlərini qoruyan hərbi qulluqçumuzun qətlə yetirilməsi işğalçı Ermənistanın münaqişənin sülh yolu ilə həlli çağırışlarının yalan və riyakarlıqdan başqa bir şey olmadığını açıq şəkildə nümayiş etdirir. Məhz Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin bu kimi cinayətkar və dağıdıcı fəaliyyəti Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllinə və beləliklə də ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri simasında beynəlxalq ictimaiyyətin səylərinə birbaşa maneə törədir.

No:051/20, Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
On March 5, 2020 the armed forces of Armenia again blatantly violated the ceasefire regime in the direction of Gazakh region of the Azerbaijan-Armenia state border. As a result, Orhan Nazim oglu Pashazadeh, a soldier at the border post near the village of Gushchu Ayrim, Gazakh region, was killed by the enemy sniper fire.
This bloody incident is an intentional provocation and the full responsibility for this crime lies on the aggressor country, Armenia.
The killing of our serviceman defending the internationally recognized borders of Azerbaijan clearly demonstrates that the appeals of the aggressor Armenia to the peaceful resolution of the conflict are nothing but lies and hypocrisy. Such criminal and destructive activities of the political-military leadership of Armenia directly impede the international community's efforts, represented by the co-chairs the OSCE Minsk Group, to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict through the negotiations.