No:047/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Uqanda Respublikasının xarici işlər naziri Odonqo Cece Abubakar arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
01 fevral 2023 17:46
1 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Uqanda Respublikasının xarici işlər naziri Odonqo Cece Abubakar arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan və Uqanda arasında ikitərəfli münasibətlərin perspektivləri və Qoşulmama Hərəkatı (QH) çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, iki ölkə arasında Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq platformalar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğuna məmnunluqla istinad edib. Bu xüsusda, cari ilin mart ayında Bakıda keçiriləcək QH-nın COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə Görüşü formatında iclasına dair hazırlıq işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycanın 2019-cu ildən bəri Hərəkata uğurla sədrlik etməsi, habelə Hərəkatın inkişafına töhfə verilməsi istiqamətində göstərdiyi qlobal təşəbbüslər məmnunluqla xatırlanıb. Bu xüsusda, Azərbaycanın QH-ya uğurlu sədrlik təcrübəsinin Hərəkatın növbəti sədri qismində Uqanda ilə bölüşülməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Tərəflər, eyni zamanda 2023-cü ilin dekabr ayında Uqandanın Kampala şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan QH-nın 19-cu Zirvə Görüşünə hazırlıq məsələlərini müzakirə ediblər.

No:047/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uganda Odongo Jeje Abubakhar
01 February 2023 17:46
On 1 February 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uganda Odongo Jeje Abubakhar held a telephone conversation.
During the telephone conversation, prospects for bilateral relations between Azerbaijan and Uganda and cooperation issues within the framework of the Non-Aligned Movement (NAM) were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov referred with satisfaction to the existence of an effective cooperation agenda between the two countries within the framework of the Non-Aligned Movement and other international platforms. In this regard, the other side was provided with detailed information about the preparations for the Summit-level meeting of the NAM Contact Group on the fight against COVID-19 to be held in Baku in March of the current year.
Azerbaijan’s successful Chairmanship of the Movement since 2019, as well as the global initiatives it has put forward towards contributing to the development of the Movement, were recalled with satisfaction. In this regard, the importance of sharing Azerbaijan’s successful experience of Chairmanship of the NAM with Uganda as the next Chair of the Movement was noted.
At the same time, the sides discussed preparations for the 19th Summit of the NAM, planned to be held in Kampala, Uganda, in December 2023.