No:045/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin XİN-in geniş tərkibli kollegiya iclası barədə məlumatı
05 fevral 2021 09:35
4 fevral 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin geniş tərkibli kollegiya iclası keçirilib. Iclasda XİN-in kollegiya üzvləri, xüsusi tapşırıqlar üzrə səfirlər və struktur bölmələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizin Vətən müharibəsində şanlı qələbə qazanaraq öz ərazi bütövlüyünü təmin etdikdən sonra xarici siyasət sahəsindəki yaranmış yeni reallıqlar və yeni çağırışlar barədə danışıb.
Nazir ölkə başçısı tərəfindən qarşıda qoyulan əsas vəzifələrə istinad edərək, bu sırada diplomatiyamızın yeni reallıqlara uyğun olaraq fəal şəkildə həyata keçirilməsi, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə ardıcıl, sistemli və səmərəli şəkildə çatdırılması, bu istiqamətdə xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərimizin fəaliyyətinin canlandırılması, onların diaspora təşkilatları ilə sıx əlaqədə fəaliyyət göstərməsi və digər məsələləri qeyd edib. Nazir bu vəzifələrin icrası məqsədilə işə peşəkar və vətənpərvər kadrların cəlb edilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
İclas zamanı XİN-in struktur bölmə rəhbərləri tərəfindən aşağıda qeyd olunan məsələlərə dair məlumatlar təqdim edilib.
Həyata keçirilən struktur islahatları çərçivəsində 2020-ci ilin noyabr ayından başlayaraq xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərimizə göndəriləcək kadrların mövcud vakansiyalara uyğun olaraq təşkil edilmiş XİN daxili müsabiqə nəticəsində seçilməsi barədə məlumat verilib.
Habelə, yeni seçim meyarları əsasında XİN-ə işə qəbul sistemi müzakirə edilib. XİN-in kadr siyasətində şəffaflığı təmin etmək məqsədilə cari il ərzində Nazirlikdə işə qəbulun ictimaiyyət üçün açıq müsabiqə əsasında təşkil ediləcəyi, bununla yanaşı, bu ildən başlayaraq mövcud kadrların müxtəlif ixtisasartırma proqramlarına fəal şəkildə cəlb edilməsinin təmin ediləcəyi bildirilib.
Faydalı iş əmsalının artırılması məqsədilə Nazirlikdə yeni elektron sənəd dövriyyəsi sistemi tətbiq edildiyi, sənədlərin vaxtında və tam icrası nəzarətə götürüldüyü, AR və xarici ölkələrin vətəndaşlarına konsulluq xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində xidmətlərin elektronlaşdırılması üzrə bir neçə layihəyə start verildiyi qeyd olunub.
Kollegiya iclasının iştirakçıları gündəliyə daxil olan məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar. Yaxın zamanlarda diplomatik nümayəndəliklərimizin rəhbərlərinin iştirakı ilə müvafiq görüşün keçiriləcəyi qeyd olunub.

No:045/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Board of the Ministry of Foreign Affairs
05 February 2021 09:35
On February 4, 2021, the meeting of the Board of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan was held. The meeting was attended by members of the Foreign Ministry's Board, ambassadors-at-large, and heads of departments.
Opening the meeting, Foreign Minister Jeyhun Bayramov spoke about the new realities and new challenges in the field of foreign policy after the glorious victory of our country in the Patriotic War and ensuring its territorial integrity.
The Minister, referring to the main tasks set by the head of state, noted the need, in this regard, to actively carry out our diplomacy in accordance with the new realities, consistently, systematically and effectively convey Azerbaijani realities to the world community, revitalize the activities of our diplomatic missions abroad in this direction, establish their close relationship with diaspora organizations, and other issues. The Minister stressed the need to attract professional and patriotic personnel to fulfill these tasks.
During the meeting, the heads of departments of the Ministry of Foreign Affairs provided information on the following issues.
It was reported that the personnel to be sent to our diplomatic missions abroad will be selected, in accordance with the existing vacancies, as a result of an internal competition organized by the Foreign Ministry starting from November 2020 as part of the structural reforms.
The recruitment system for the Foreign Ministry on the basis of new selection criteria was also discussed. In order to ensure the transparency of the personnel policy of the Ministry of Foreign Affairs, it was noted that during the current year, recruitment to the Ministry will be organized on the basis of an open competition for the public, along with this, starting from this year, the active involvement of existing personnel in various advanced training programs will be ensured.
It was noted that in order to increase the efficiency, a new electronic document management system was introduced in the Ministry, the timely and full implementation of documents was taken under control, several projects were launched to provide electronic services in the field of consular services to citizens of Azerbaijan and foreign countries.
The participants of the Board’s meeting exchanged views on the issues on the agenda. It was noted that a meeting with the participation of the heads of our diplomatic missions will be held in the near future.