No:043/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Xusrav Noziri arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
31 yanvar 2023 18:00
31 yanvar 2023-cü il tarixində İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Xusrav Noziri Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng edərək ölkəmizin İrandakı səfirliyinə qarşı törədilmiş silahlı hücumu qətiyyətlə pisləyib, səfirlik əməkdaşının qətlə yetirilməsi ilə bağlı öz başsağlığını ifadə edib.
Beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən “Diplomatik münasibətlər haqqında Vyana Konvensiyası”nın kobud pozuntusu olan bu aktı şiddətlə qınayan baş katib Xusrav Noziri, cinayətkarın qısa müddət ərzində məsuliyyətə cəlb edilməsinin zəruri olduğunu bildirib.
Qarşı tərəfə dəstəyə görə təşəkkür edən nazir Ceyhun Bayramov, səfirliyimizin 1 əməkdaşının həyatını itirməsi, 2 nəfərin isə yaralanması ilə nəticələnən bu xain terror aktını törədənlərin və onların havadarlarının ədalət qarşısında cavab verməsi üçün tərəfimizdən bütün lazımi tədbirlərin görüləcəyini qeyd edib. Bu cür hücumların qarşısının alınması üçün qəbul edən tərəfin öhdəliyə malik olduğunu vurğulayıb.

No:043/23, Press release on the phone call between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the ECO Secretary General Khusrav Noziri
31 January 2023 18:00
On January 31, 2023, Khusrav Noziri, the Secretary General of the Economic Cooperation Organization strongly condemned the armed attack against the Embassy of Azerbaijan in Iran and expressed his condolences over the killing of the Embassy staff member on a phone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov.
Secretary-General Khusrav Noziri sternly condemned this act, which is a gross violation of international legal norms, including the "Vienna Convention on Diplomatic Relations", and stressed the necessity to bring the perpetrator to justice as soon as possible.
Thanking for the support, Minister Jeyhun Bayramov mentioned that Azerbaijan will take all necessary measures to ensure that the perpetrators and those behind this treacherous terrorist act, which resulted in the loss of life of 1 and the injury of 2 Embassy staff members, are brought to justice. He stressed that the host countries have an obligation to prevent such attacks.