No:042/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Bu ilin 24 fevral tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri tərəfindən Azərbaycanın Qazax rayonunun Quşçu Ayrım kəndi istiqamətində növbəti dəfə atəşkəs rejiminin kobud şəkildə pozulması nəticəsində sərhədçi əsgərimiz Vəliyev İbrahim Ələmşah oğlu şəhid olub. Qeyd etmək istərdik ki, qanlı insident Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədində baş verib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin həm iki ölkənin dövlət sərhədində, həm də iki ölkə qoşunlarının təmas xəttində atəşkəsi davamlı şəkildə pozması və Azərbaycanlı hərbi və mülki şəxsləri hədəfə alması, bu ölkənin təcavüzkar siyasətini və ölkə rəhbərliyinin “inqilabi” təşəbbüslərinin əsl mahiyyətini açıq şəkildə göstərir.
Bu məqsədyönlü qəsdlə Ermənistan tərəfi bir daha açıq şəkildə təsdiq edir ki, məhz o, işğalçı ölkədir və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaratdığı oyuncaq rejim arxasında gizlənmək cəhdləri tamamilə əsassızdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi Xocalı soyqırımının qurbanlarının anıldığı ərəfədə sözügedən hadisənin baş verməsi Ermənistanın öz çirkin əməllərini dünya ictimaiyyətinin diqqətindən yayındırmaq istiqamətdində atdığı növbəti mənfur və riyakar cəhdidir.
Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədlərini qoruyan Dövlət Sərhəd Xidmətinin əsgərinin qətlə yetirilməsi cinayətdir və bu qanlı cinayətin məsuliyyəti Ermənistan tərəfinin üzərindədir.

No:042/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On February 24, 2020, as a result of a serious violation of the ceasefire regime by the Armenian armed forces in the direction of the village of Gushchu Ayrim, Gazakh region of Azerbaijan, the border guard soldier of Azerbaijan, Valiyev Ibrahim Alamshah oghly was killed. We would like to highlight that the bloody incident occurred on the Azerbaijani-Armenian state border.
The consistent violation of the ceasefire regime on the state border by the Armenian armed forces, as well as along the line of contact of the troops of the two countries, targeted fire on the Azerbaijani military and civilians once again clearly demonstrate the aggressive policy of Armenia and the "revolutionary" initiatives of the leadership of this country.
With this intentional assassination, Armenia once again proves that the country is the aggressor, and its attempts to hide behind the puppet regime that it created in the occupied territories of Azerbaijan are completely vain.
This incident which happened on the eve of the commemoration of the Khojaly genocide perpetrated by the Armenian armed forces is just another horrible and hypocritical attempt by Armenia to distract its dirty actions from the world community.
The murder of a soldier of the State Border Service guarding the internationally recognized borders of Azerbaijan is a crime, and the responsibility for this bloody act lies with the Armenian side.