No:031/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan xarici işlər nazirinin “Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatların Qarabağda fəaliyyətinə maneə törətməsi” ilə bağlı fikrinə münasibət bildirilməsi ilə bağlı KİV-in sualını cavablandırır.
02 fevral 2022 14:41
Cavab: İlk növbədə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlarla qarşılıqlı faydalı və uğurla inkişaf edən münasibətləri mövcuddur. Ölkəmizin çoxtərəfli platformalarda fəal iştirakı, o cümlədən bir sıra təşkilatlarda uğurlu sədrlik təcrübəsi hər kəsə bəllidir.
Beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan ərazisində fəaliyyətinə gəldikdə xatırlatmaq istərdik ki, BMT Baş Assambleyasının humanitar yardımın əlaqələndirilməsi ilə bağlı 1991-ci il 19 dekabr tarixli qətnaməsinə uyğun olaraq, bu kimi fəaliyyət qəbul edən dövlətin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipi əsasında həyata keçirilməlidir. Beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan Respublikası ərazisindəki fəaliyyəti də məhz bu prinsipə uyğun həyata keçirilir.
Ermənistan xarici işlər nazirinin diqqətinə çatdırırıq ki, ölkəmizin suveren torpaqlarında hər hansı beynəlxalq təşkilatın fəaliyyəti, Azərbaycan ilə aidiyyəti beynəlxalq təşkilatın ikitərəfli məsələsidir. Üçüncü dövlətin nümayəndəsinin bu xüsusda şərhi yersiz və əsassızdır. Yaxşı olardı ki, Ermənistan xarici işlər naziri bilavasitə ölkəsinin üzərinə götürdüyü öhdəliklərin icrası və bölgədə sülhün quruculuğu ilə bağlı məsələləri şərh etsin.

No:031/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question regarding the Armenian Foreign Minister's statement on "Azerbaijan's obstruction of the activities of international organizations in Karabakh".
02 February 2022 14:41
Answer: First of all, we would like to emphasize that Azerbaijan has mutually beneficial and successfully developing relations with international organizations. The active participation of our country in multilateral platforms, as well as the successful experience of chairmanship in a number of organizations are well-known.
As for the activities of international organizations in Azerbaijan, we would like to remind you that in accordance with the UN General Assembly resolution on the coordination of humanitarian aid dated December 19, 1991, such activities must be based on respect for the sovereignty and territorial integrity of the host country. The activities of international organizations in the territory of the Republic of Azerbaijan are carried out in accordance with this principle.
We bring to the attention of the Armenian Foreign Minister that the activity of any international organization in the sovereign lands of our country is a bilateral issue between Azerbaijan and the related international organization. The comment of the representative of the third side on this issue is inappropriate and baseless. The Armenian Foreign Minister should rather comment on the issues related to the implementation of his country's commitments and the peace building in the region.