No:018/25, Nazir Ceyhun Bayramov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
22 yanvar 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidana zəng vurub.
Nazir Ceyhun Bayramov Bolu vilayətinin Kartalkaya dağ-xizək kurortunda mehmanxanada baş vermiş faciəvi yanğın ilə əlaqədar başsağlığı diləklərini çatdırıb. Vəfat edən şəxslərə Allahdan rəhmət, doğmalarına səbr, yaralılara şəfa arzulayıb.
Azərbaycan Respublikasının qardaş Türkiyə ilə bu çətin günlərdə həmrəy olduğu, kədərini bölüşdüyü diqqətə çatdırılıb, bir daha belə bir faciənin baş verməməsinə ümidvarlıq ifadə edilib. Ölkəmizin istənilən yardıma hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:018/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan
22 January 2025 18:24
On 22 January 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held a telephone conversation with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed his condolences in connection with the tragic fire that occurred at a hotel in the Kartalkaya mountain ski resort of Bolu province. He wished Allah’s mercy to those who lost their lives, patience to their relatives, and recovery to the injured.
It was conveyed that the Republic of Azerbaijan stands in solidarity with brotherly Türkiye in these difficult days and shares its grief, and hope was expressed that such a tragedy would not occur again. It was brought to attention that our country is ready to provide any assistance.
Minister Hakan Fidan expressed his gratitude for the condolences and the support shown on this difficult day.