No: 40/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Böyük Britaniyanın Avropa və Amerika məsələləri üzrə dövlət naziri, xarici işlər nazirinin müavini Alan Dunkan ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 53-cü Münhen Təhlükəsizlik konfransı çərçivəsində Böyük Britaniyanın Avropa və Amerika məsələləri üzrə dövlət naziri, xarici işlər nazirinin müavini Alan Dunkan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti müzakirə olundu, müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın gələcək inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov enerji sahəsində, o cümlədən Azərbaycanın neft və qaz yataqlarının işlənilməsində BP şirkəti ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi. Nazir Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə regionda həyata keçirilən iri miqyasli enerji layihələri - Cənub Qaz Dəhlizi, TAP və TANAP layihələri haqqında danışdı, onların Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyətli rolunu qeyd etdi.
Alan Dunkan ölkəsinin Azərbaycan ilə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında həmsöhbətinə ətraflı məlumat verdi.

No: 40/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Alan Duncan, Minister of State for Europe and the Americas, Deputy Foreign Minister
20 February 2017 21:43
Foreig Minister Elmar Mammadyarov had a meeting with Alan Duncan, Minister of State for Europe and the Americas, Deputy Foreign Minister of the United Kingdom on the sidelines of the 53rd Munich Security Conference.
At the meeting, the sides discussed the current status of Azerbaijan-United Kingdom bilateral relations, exchanged their views on the future development perspectives of cooperation in various fields.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the cooperation with BP company in the field of energy, as well as exploration of the oil and gas fields of Azerbaijan. Minister talked about the large-scale energy projects – the Southern Gas Corridor, TAP and TANAP projects implemented in the region with the initiative and participation of Azerbaijan, noted their significant role in ensuring the energy security of Europe.
Alan Duncan expressed his country’s interest in advancing the bilateral cooperation with Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov also informed his interlocutor about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.