Mətbuat şərhi 27 yanvar 2017 03:56
No: 13/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpuru qəbul edib
27 yanvar 2017 03:56
Görüşdə Azərbaycan və İran arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsi məmnunluqla qeyd olundu. Ölkələrimiz rəhbərlərinin iradəsinə uyğun olaraq, əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov bildirdi ki, dövlət başçıları səviyyəsində keçirilən görüşlər, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, hökumətlərarası birgə komissiyanın fəaliyyəti, insanlararası təmaslar Azərbaycan və İran arasında əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafında mühüm rol oynayır.
25-26 yanvar tarixlərində Bakıda keçirilən Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın hazırlanması üzrə Xəzəryanı dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin müavinləri səviyyəsində Xüsusi İşçi Qrupunun 48-ci iclasının əhəmiyyəti qeyd olundu və aparılan müzakirələrin Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın hazırlanması işinə əsaslı töhfə verdiyi bildirildi.
Görüşdə iki ölkəni birləşdirən nəqliyyat dəhlizlərinin, o cümlədən Şimal-Cənub dəmir yolu xəttinin inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Üçtərəfli əsasda Azərbaycan-İran-Türkiyə formatında əməkdaşlığın regionda sülh, sabitlik və çiçəklənmənin təmin olunmasına xidmət etdiyi vurğulandı.
İranın xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpur 2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamını yüksək qiymətləndirdi və bunun müdrik bir qərar olduğunu bildirdi.

Press release 27 January 2017 03:56
No: 13/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Ibrahim Rahimpur, Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
27 January 2017 03:56
At the meeting, the current level of relations between Azerbaijan and Iran was noted with satisfaction. İnterlocutors expressed their conviction in further successful development of cooperation pursuant to the will of the leadership of two countries.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned that the meetings at the level of Heads of State, high-level mutual visits, activity of intergovernmental commission, people to people contacts play an important role in the development of comprehensive cooperation between Azerbaijan and Iran.
The importance of the 48th meeting of Special Working Group at the level of deputy foreign ministers of the Caspian littoral states on the preparation of convention on legal status of the Caspian Sea is being held in Baku on 25-26 January was also noted. It was mentioned that the discussions at the meeting will make a substantial contribution to the efforts on preparation of the convention on legal status of the Caspian Sea.
In the meantime, discussions were held on the issues of development of the transport corridors connecting the two countries, including the North-South railway.
They also stressed that the cooperation of Azerbaijan-Iran-Türkiye in trilateral format contributes to ensuring the peace, stability and prosperity in the region.
Deputy Foreign Minister Ibrahim Rahimpur highly commended the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan as a wise decision.