Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun direktoru Mixael Georg Linki qəbul edib
09 aprel 2015 06:22
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun direktoru Mixael Georg Linki qəbul edib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun 2013-cü ildə Azərbaycanda keçirilmiş prezident seçkilərində qərəzli fəaliyyətinin ciddi təəssüf doğurduğunu diqqətə çatdırdı. Sözügedən seçkilərdə ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun müşahidəçilərinin qərəzli və qeyri-obyektiv davranışları ilə fərqləndiklərini deyərək, bu təsisatın müəyyən dairələrin əlində siyasi alətə çevrilməsinin qəbuledilməz olduğunu vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov yeni təyin olunmuş direktorun rəhbərliyi altında ATƏT-in Demokratik təsisatlar və insan hüquqları bürosunun daha müstəqil təsisat olacağına və üzv dövlətlərin ona bəslədiyi etimadı doğruldacağına inandığını qeyd etdi.
Mixael Georg Link Azərbaycana səfəri müddətində məhsuldar görüşlər keçirdiyini qeyd edərək, səsləndirilən məqamların ciddi surətdə nəzərə alındığını və təşkilatın Azərbaycan ilə institusional səviyyədə əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətində olduğunu bildirdi.

Press release 09 April 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Michael Georg Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
On April 8, 2015 Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Michael Georg Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov expressed his regrets over the biased activities of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights during the presidential elections held in 2013. Stressing the biased and nonobjective attitude of the OSCE ODIHR  during the elections Minister Elmar Mammadyarov added that it is unacceptable this institution to become a political tool in the hands of certain circles.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his hopefulness that under the newly appointed director the OSCE ODIHR  would become more independent and will gain the confidence rendered by the Member States.
Noting out that during the visit to Azerbaijan he held several fruitful meetings, Michael Georg Link added that the comments are taken into the serious consideration and the ODHIR intends to continue the institutional cooperation with  Azerbaijan.