Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 70-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində 25 sentyabr 2015-ci il tarixində Amerika Yəhudi Komitəsinin icraçı direktoru David Harrisin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Amerika Yəhudi Komitəsinin Azərbaycana səfərlərinin və ölkəmizlə yaxından tanışlığının, beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində bu kimi görüşlərin və aparılan fikir mübadilələrinin təqdirəlayiq təcrübə olduğu qeyd edildi.
Azərbaycan haqqında həqiqətləri geniş ictimai dairələrə təqdim etməklə Amerika Yəhudi Komitəsinin Azərbaycan Respublikasının Amerika Birləşmiş Ştatları və İsrail ilə ikitərəfli əlaqələrinin inkişafına töhfə verdiyi bildirildi.
David Harris Komitənin bu ilin yazında Azərbaycana məhsuldar səfərini xatırladaraq, gələn il də ölkəmizə belə bir səfərin həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi.
Görüşdə Azərbaycanın zəngin tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrinin nümunəvi xarakter daşıdığı vurğulandı.
Elmar Məmmədyarov Komitənin nümayəndələrini Azərbaycanda görməkdən məmnun olacağımızı diqqətə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin, Amerika Yəhudi Komitəsinin nümayəndələrinə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi və Ermənistanın danışıqlarda qeyri-konstruktiv mövqeyi barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən təcavüz və işğalı regional sülh və təhlükəsizlik üçün ən başlıca təhdiddir.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by David Harris, Executive Director of the American Jewish Committee, on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 25 September, 2015
The sides emphasized that visits of the American Jewish Committee (AJC) to Azerbaijan and close acquaintance with our country, meetings and exchanging opinions within the international events are worthwhile experience.
The sides also noted that with bringing Azerbaijani realities to the wider public, AJC contributes to the development of bilateral relations of Azerbaijan with the United States of America and Israel.
David Harris reminded his fruitful visit to Azerbaijan this year and said that AJC is expected to pay a visit to our country again the next year.
The sides stressed the exemplary nature of Azerbaijan’s rich tolerance and multiculturalism traditions.
Elmar Mammadyarov noted that it would be a pleasure to see representatives of the AJC in Azerbaijan.
During the meeting representatives of the AJC were also informed about the negotiations on resolution of Armenia-Azerbaijani conflict and non-constructive stance of Armenia. It was stressed that the ongoing occupation and aggression of Armenia against Azerbaijan remains a main threat to the regional peace and security.