Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyənin xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 28 avqust 2015-ci il tarixində Antalyada keçirilən Azərbaycan, Türkmənistan və Türkiyə xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli toplantısı çərçivəsində Türkiyənin xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrə aid olan məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Terrorizmin bütün forma və təzahürləri, o cümlədən Türkiyədə son günlərdə törədilən terror aktları qəti şəkildə pisləndi. Terrorizmin qurbanı olan şəhidlərin ailələrinə başsağlığı ifadə olundu.
Regional əməkdaşlığın inkişafına, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin və mal dövriyəsinin artmasına xidmət edəcək Bakı-Tbilis-Qars dəmir yol xəttinin tezliklə fəaliyyətə başlayacağına münasibətdə məmnunluq ifadə olundu.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft və Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri layihələrinin ardınca TAP və TANAP qaz layihələrinin Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayacağı və regionun enerji mənzərəsini dəyişəcəyi diqqətə çatdırıldı.
Bu günlərdə Azərbaycan və Türkiyə silahlı qüvvələrinin iştirakı ilə Azərbaycanda keçirilən təlimin və ümumiyyətlə, iki qardaş ölkə arasında hərbi sahədə əməkdaşlığın əməliyyat imkanlarının artırılmasına və regional sülh və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsinə xidmət etdiyi deyildi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyinə görə həll edilməməsinin Cənubi Qafqaz regionunda sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca maneə olduğu vurğulandı.

Press release 29 August 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Cavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of Türkiye
On the sidelines of the trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan, Turkmenistan and Türkiye held in Antalya on August 28, 2015, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Cavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of Türkiye.
During the meeting the sides exchanged their views on bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Türkiye.
The sides strongly condemned all forms and manifestation of terrorism, including recent terrorist attacks in Türkiye. They expressed their condolences to the families of those killed in the terrorist attacks.
The sides expressed their satisfaction on the construction of Baku-Tbilisi-Kars railway project, which is planned to open soon. It was also stressed that the project will strengthen the regional cooperation, enhance the trade and economic relations and trade turnover.
Foreign ministers emphasized the importance of TAP and TANAP gas projects as a continuation of Baku-Tbilisi-Ceyhan oil and Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipelines in the energy security of Europe and stated that those projects will change energy outlook of the region.
The sides stressed that the recent joint military training of Armed Forces of Azerbaijan and Türkiye in Azerbaijan and in general the cooperation between the two fraternal countries in the defense sphere would enhance the operational capabilities and promote the regional peace and security.
Foreign ministers emphasized that the unsettlement of Armenia-Azerbaijan conflict due to the unconstructive position of Armenia remains the main obstacle to the peace and security in the region of South Caucasus.