Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Paraqvay Respublikasının xarici işlər naziri Eladio Loizaga ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 29 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Paraqvay Respublikasının xarici işlər naziri Eladio Loizaga ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Paraqvay arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanların mövcud olduğu bildirildi, qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin, iki ölkənin XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrin təşkilinin əhəmiyyəti qeyd edildi.
Görüşdə regional və beynəlxalq mövzular, o cümlədən Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr qrupu, Paraqvayın MERKOSUR-dakı fəaliyyəti, Azərbaycanın Latın Amerikası ölkələri ilə əlaqələri, habelə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin son vəziyyəti və danışıqlar prosesində Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi barədə paraqvaylı həmkarına məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov 10 sentyabr 2015-ci il tarixində Paraqvay Respublikasının Milli Konqresinin Deputatlar Palatasında müvafiq bəyanatın qəbul edilməsinin əhəmiyyətli olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov paraqvaylı həmkarını Azərbaycana səfərə dəvət etdi. Dəvətə görə təşəkkürünü bildirən nazir, qarşılıqı olaraq azərbaycanlı həmkarını da Paraqvaya səfərə dəvət etdi.
Görüşün sonunda nazirlər “Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Paraqvay Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələr haqqında Anlaşma Memorandumu”nu imzaladılar.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Eladio Loizaga, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Paraguay
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Eladio Loizaga, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Paraguay on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on September 29, 2015.
At the meeting the sides noted the vast potential to boost the relations between Azerbaijan and Paraguay in different fields and the importance of organizing mutual visits as well as holding the political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of both countries.
At the meeting the sides exchanged their views on the regional and international issues as well as landlocked developing countries format, Paraguay's activities in MERCOSUR, Azerbaijan's relations with Latin American countries and Armenia-Azerbaijan conflict.
Giving a brief information about latest condition of Armenia-Azerbaijan conflict and Armenia's non-constructive position in the negotiation process Minister Elmar Mammadyarov noted the relevant statement adopted by the Chamber of Deputies of the Republic of Paraguay on September 10, 2015.
Minister Elmar Mammadyarov invited his counterpart to pay a visit to Azerbaijan. Eladio Loizaga thanked for the invitation and on his turn he also invited his Azerbaijani counterpart to pay a visit to Paraguay.
At the end of the meeting the Ministers signed the "Memorandum of Understanding on political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Paraguay".