No:317/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 avqust 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidanla görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında mövcud müttəfiqlik münasibətlərinin siyasi, təhlükəsizlik, müdafiə, iqtisadi-ticari, enerji, nəqliyyat-kommunikasiya, humanitar və s. aspektlərini, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə ediblər.
Azərbaycan və Türkiyə arasında qardaşlıq və dostluq əlaqələrinə əsaslanan strateji müttəfiqliyin inkişafında iki ölkə liderlərinin arasında mövcud siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfər və təmasların əhəmiyyəti vurğulanıb.
Müttəfiqliyimizi təsbit edən tarixi Şuşa Bəyannaməsinin artıq bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafında praktiki nəticələr verdiyi məmnunluqla qeyd olunub.
Azərbaycan və Türkiyə liderlərinin ideya müəllifləri olduğu Türkiyə–Azərbaycan Universitetinə bu il tələbə qəbulunun həyata keçirilməsi, yüksək balla tələbələrin qəbulu məmnunluqla qeyd edilib. Universitetə böyük maraq təqdir olunub, təhsil sahəsində əməkdaşlığa əlavə stimul yaradacağı vurğulanıb.
İkitərəfli əməkdaşlığımızın BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Türk Dövlətləri Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və s. kimi regional və beynəlxalq təşkilatlarla yanaşı, bir sıra digər çoxtərəfli formatlar çərçivəsində davam etdirildiyi diqqətə çatdırılıb. Ölkəmizin, xüsusilə, ailəmiz hesab etdiyimiz Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrlə əməkdaşlığın inkişafını diqqət mərkəzində saxladığı qeyd olunub. Bununla yanaşı, üçtərəfli və dördtərəfli formatlarda əməkdaşlığın regional sabitlik və təhlükəsizliyə ciddi töhfələr verdiyi bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrlik fəaliyyətimizdən ətraflı bəhs edib.
Qarşı tərəf, o cümlədən postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, regional sülh və normallaşma gündəliyinə təhdidlər barədə məlumatdırılıb. Ermənistan konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycanın, eləcə də qardaş Türkiyənin ərazi bütövlüyünə davam edən iddiaların, habelə Ermənistanın kütləvi hərbiləşmə siyasətinin sülh prosesinə əsas hədələr olduğu diqqətə çatdırılıb.
44 günlük Vətən müharibəsində Türkiyə tərəfindən Azərbaycana göstərilmiş siyasi və mənəvi dəstəklə yanaşı, Qarabağ bölgəsində davam etdirilən yenidənqurma və bərpa işlərində aktiv iştirakın yüksək qiymətləndirildiyi qeyd olunub.

No:317/24, Press release on the meeting between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan
27 August 2024 21:21
On 27 August 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan, during his working visit to Türkiye.
During the meeting, the sides discussed various aspects of the existing allied relations between the two countries, including political, security, defense, economic-trade, energy, transport-communication, and humanitarian dimensions, as well as regional and international security issues.
The importance of political dialogue between the leaders of the two countries, as well as mutual visits and contacts, in the development of the strategic alliance based on brotherhood and friendship between Azerbaijan and Türkiye was emphasized.
It was noted with satisfaction that the historic Shusha Declaration, which formalizes our alliance, has already produced practical results in advancing cooperation prospects across a number of areas.
The admission of students this year to the Türkiye–Azerbaijan University, an initiative of the leaders of Azerbaijan and Türkiye, as well as the enrollment of high-scoring students, was welcomed. The strong interest in the university was commended, and it was emphasized that this would provide additional impetus to cooperation in the field of education.
It was noted that our bilateral cooperation continues within the framework of regional and international organizations such as the United Nations, the Organisation of Islamic Cooperation, the Organization of Turkic States, the Economic Cooperation Organization, as well as within various other multilateral formats. It was highlighted that Azerbaijan places particular focus on enhancing cooperation with member states of the Organization of Turkic States, which we consider our family. At the same time, it was noted that cooperation in trilateral and quadrilateral formats makes a significant contribution to regional stability and security.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information on Azerbaijan’s chairmanship of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
The other side was also informed about the current situation in the region in the post-conflict period, as well as threats to the regional peace and normalization agenda. It was emphasized that ongoing territorial claims against Azerbaijan and brotherly Türkiye enshrined in the constitution and other legislative acts of Armenia, as well as Armenia’s policy of large-scale militarization, constitute major threats to the peace process.
The political and moral support provided by Türkiye to Azerbaijan during the 44-day Patriotic War, as well as its active participation in reconstruction and restoration works in the Garabagh region, was highly appreciated.