XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin açıqlaması
“azadlıqradiosu.az” ünvanda fəaliyyət göstərən internet saytında 5 yanvar 2015-ci il tarixində verilmiş xəbərdə “Azadlıq Radiosunun”nun əməkdaşı kimi təqdim olunan Margot Buff adlı şəxsin Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfər etməsi və orada foto çəkilişlər aparması barəsində xəbər verilir.
Azərbaycan Respublikasının rəsmi icazəsi olmadan “Azadlıq Radiosunun”nun öz əməkdaşını Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə ezam etməsi qeyri-qanuni xarakter daşıyır və bu hal Azərbaycan Respublikasının Dövlət sərhədi haqqında qanununun pozulmasıdır.
Azadlıq radiosunun bu cür qərəzli davranışı eləcə də Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmətsizliyin daha bir nümunəsidir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalı, bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkününün problemləri və Ermənistan tərəfindən girov götürülmüş soydaşlarımız ilə əlaqədar məsələlərə daim laqeyd və etinasız münasibəti ilə fərqlənən “Azadlıq Radiosu” bu fotolar vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimi, işğal və təcavüzün nəticələrini təşviq edir və azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünün həssas hisslərinə toxunur.
Müvafiq dəqiqləşdirmə aparıldıqdan sonra qeyd olunan şəxs “arzuolunmaz şəxslər” siyahısına daxil ediləcək.

Press release 22 January 2015
Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson, Ministry of Foreign Affairs on travel of “Radio Liberty” representative to the occupied territories of Azerbaijan
At a news release published on January 5, 2015 at the “azadliqradiosu.az” website it is said that a person named Margot Buff who was introduced as a representative of the Radio Free Europe / Radio Liberty traveled to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia and made photo reportage.
Sending its employee on a business trip to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by the Radio Free Europe / Radio Liberty without the official permission of the Republic of Azerbaijan is illegal and constitutes the violation of the Law on State Border of the Republic of Azerbaijan.
Such biased attitude by the Radio Free Europe / Radio Liberty is yet another example of its disrespect to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
The Radio Free Europe / Radio Liberty, which has always featured with its indifferent and careless attitude towards the aggression and occupation of Armenia against Azerbaijan, problems of more than a million Azerbaijani refugees and IDPs, as well as the issues of Azerbaijanis who have been taken hostage by Armenia, by these photo reportage promotes the illegal regime created at the occupied territories of the Republic of Azerbaijan, as well as the results of the occupation and aggression and affects the sensitive feelings of Azerbaijani refugees and IDPs.
After an appropriate examination, the above-mention person will be included in the list undesirable persons.