Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin Gürcüstan vətəndaşı D.Turaşvilinin adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılması barəsində müraciətinə dair mətbuat açıqlaması
Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz səfər edərək Azərbaycan Respublikasının “Dövlət Sərhədi haqqında" qanununu pozmuş və buna görə də Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən tərtib olunmuş “arzuolunmaz şəxslər” siyahısına daxil edilmiş Gürcüstan vətəndaşı, yazıçı David Turaşvili adının bu siyahıdan çıxarılması xahişi ilə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edib.
Məktubda David Turaşvili bu səfərin təsadüfi və qərəzsiz olduğunu, heç bir halda Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, suverenliyi və qanunlarına hörmətsizlik xarakteri daşımadığını bildirib. O, müstəsna hal kimi arzuolunmaz şəxslər siyahısına salınması barəsində qərarın ləğv edilməsini xahiş edib.
David Turaşvilinin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release 14 April 2015
Press-release by Hikmat Hajiyev, spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the appeal of Georgian citizen D.Turashvili about the removal of his name from the persona-non-grata list
David Turashvili, a Georgia citizen and writer who paid an illegal visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan and violated the Law on “State Border” thereby was included into the persona-non-grata list compiled by the Ministry of Foreign Affairs, made a written request to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to remove his name from the list.
At the letter David Turashvili noted that this visit was accidental and unintentional and it was not aimed at demonstrating a disrespect to the territorial integrity, sovereignty and laws of the Republic of Azerbaijan. As an exemption he asks to annul the decision regarding inclusion of his name to the persona-non-grata list.
The appeal of David Turashvili has been reviewed in relevance with the procedures and it is decided to remove his name from the persona-non-grata list.