Mətbuat şərhi 01 mart 2016
Xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Hindistan Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Sancay Rananı qəbul edib
Nazir müavini Xələf Xələfov Azərbaycan və Hindistan arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdiyini bildirdi və bu ilin aprel ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan hökumətlərarası komissiyanın iclasının ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə əminlik ifadə etdi.
Parlament diplomatiyasının inkişafının vacibliyinə toxunan X.Xələfov Hindistan - Azərbaycan dostluq qrupunun yaradılmasını yüksək qiymətləndirdi.
X.Xələfov energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdiyini qeyd edərək, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsinin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırdı. O həmçinin, Cənub-Şərqi Asiyadan Avropaya yük daşımalarını daha da asanlaşdırıcaq Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xəttinin tezliklə istifadəyə verilməsi barəsində məlumat verdi və bu layihəyə İpək Yolu boyunca yerləşən dövlətlərin xüsusi maraq göstərdiyini əlavə etdi.
İkitərəfli münasibətlərin daha da inkişafı üçün hüquq-müqavilə bazasının möhkəmləndirilməsinin vacibliyini bildirən Səfir Sancay Rana, hazırda bir çox sahələr üzrə müqavilələrin layihələri üzərində iş getdiyini və yaxın gələcəkdə hüquqi sənədlərin imzalanacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Səfir ölkəsinin Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizini dəstəklədiyini və bu layihənin sürətləndirilməsi və həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycanın gördüyü işləri alqışladığını diqqətə çatdırdı.
Görüşün sonunda nazir müavini Xələf Xələfov və səfir Sancay Rana “Azərbaycan Respublikası ilə Hindistan Respublikası arasında mülki və ticarət işləri üzrə hüquqi və məhkəmə yardımı haqqında Müqavilənin ratifikasiyası fərmanlarının mübadiləsi haqqında” Protokolu imzaladılar. Qeyd olunan Müqavilənin 27-ci maddəsinə uyğun olaraq 29 fevral 2016-ci il tarixindən qüvvəyə mindiyi və Müqavilənin hər iki ölkə arasında mülki və ticarət işlərində qarşılıqlı hüquqi yardım sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün şərait yaratdığı vurğulandı.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 01 March 2016 03:46
Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov received Sanjay Rana, Ambassador of the Republic of India to the Republic of Azerbaijan
01 March 2016 03:46
Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov noted that the cooperation in political, economic, cultural, humanitarian and other fields between Azerbaijan and India is developing and he expressed his confidence that the meeting of the intergovernmental commission to be held in April of this year will contribute to further promotion of bilateral relations.
Touching upon the importance of advancing the parliamentary diplomacy, Kh.Khalafov highly appreciated the establishment of India - Azerbaijan Friendship Group.
Mentioning that the cooperation in the field of energy is developing, Kh.Khalafov stressed that the implementation of “North-South” transport corridor will contribute to the development of economic-trade relations. He also briefed about the “East-West” transport corridor which will further facilitate the cargo transportation from South-East Asia to Europe saying that: “Baku-Tbilisi-Kars rail road will be launched soon and the countries located along the Silk Road express their particular interests for this project”.
Underlining the importance of strengthening the legal-treaty framework for further enhancing the bilateral relations, Ambassador Sanjay Rana mentioned that they have currently the drafts of the agreements on a number of fields under consideration and he expressed his hope that certain legal documents will be signed in the near future.
Ambassador talked about his country's support for the “North-South” transport corridor and stressed that they welcome the activity of Azerbaijan in accelerating the implementation of this project.
At the end of the meeting, Deputy Minister Khalaf Khalafov and Ambassador Sanjay Rana signed the “Protocol on Exchange of the Instruments of Ratification of the Treaty between the Republic of Azerbaijan and the Republic of India on Legal and Judicial Cooperation in Civil and Commercial Matters”. They highlighted that in accordance with the Article 27 the above-mentioned Treaty comes into force since the 29th of February 2016 and creates favorable conditions for the development of cooperation in the field of mutual legal assistance in civil and commercial matters.
At the meeting, the sides also exchanged their views on regional and international issues of mutual interest.