Mətbuat şərhi 24 oktyabr 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Xarici İşlər Nazirliyi və BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin "Azərbaycan və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri" mövzusu üzrə birgə konfransında çıxışı
23 oktyabr 2015-ci il
Mən burada toplaşan hər kəsi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) 70-ci ildönümü münasibətilə ürəkdən təbrik etmək istərdim. Mən Azərbaycanda yüksək qiymətləndirilən bu universal təşkilatın ildönümündə iştirak etməkdən məmnunam. BMT-nin idealları Azərbaycan xalqı və Hökuməti tərəfindən geniş dəstəklənir və paylaşılır. Şəxsən, mən peşəkar fəaliyyətim boyu BMT-də və BMT ilə yaxından çalışdığım üçün qürur hissi duyuram.
Ötən 70 il ərzində BMT beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunub saxlanılması, dövlətlər arasında dostluq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığa nail olunması kimi nəcib məqsəd uğrunda fəaliyyət göstərən universal təşkilat olaraq özünü qətiyyətlə formalaşdırmışdır. Təşkilatın nizamnaməsində əksini tapmış məqsəd və prinsiplər daha dinc, firavan və ədalətli dünyanın bərqərar olması üçün möhkəm əsas yaratmışdır.
Lakin, bu 70 il ərzində beynəlxalq təhlükəsizlik mühiti əhəmiyyətli dərəcədə dəyişmişdir. Təhdidlər daha mürəkkəb və bir-biri ilə əlaqəli olmuşdur. Beynəlxalq münasibətlərdə qüvvələr balansı da dəyişmişdir.
Dərin təəssüf hissi ilə qeyd etməliyəm ki, dünya beynəlxalq təhlükəsizlik vəziyyətinin pisləşməsi və insan faciəsinin artması ilə üzləşməkdə davam edir və bu problemlərin həlli BMT-dən böyük resurslar tələb edir. Bu həmçinin üzv dövlətlər tərəfindən BMT-nin məqsəd və prinsiplərinin sədaqətlə həyata keçirilməsinə ehtiyac olduğunu göstərir.
2 mart 1992-ci ildə BMT-yə üzv kimi qəbul olunmasından bəri Azərbaycan Respublikası BMT Nizamnaməsinə qəti öhdəliyini davamlı olaraq nümayiş etdirmişdir.
Azərbaycan beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunub saxlanmasında səylərin artırılması məqsədilə dünyanın müxtəlif hissələrində BMT-nin sülhməramlı əməliyyatlarına öz hərbi heyəti ilə töhfə vermişdir. 2012-2013-cü illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasında qeyri-daimi üzvlüyü dövründə Azərbaycan beynəlxalq hüququn məcburiliyini müdafiə etmiş və Şuranın fəaliyyətində aktiv iştirak etmişdir.
BMT çərçivəsində müəyyən olunmuş inkişaf məqsədlərinə sadiq dövlət kimi Azərbaycan onları özünün milli məqsədlərinə daxil etmiş və inkişaf sahəsində, xüsusilə sürətli və davamlı inkişafın, həmçinin universal orta təhsilin təmin olunması, kəskin yoxsulluq və aclığın aradan qaldırılması və gender bərabərliyinin təşviq edilməsində əhəmiyyətli nəticələr qazanmışdır. Azərbaycan Minilliyin İnkişaf Proqramının həyata keçirilməsində müstəsna nailiyyətlərinə görə 2015 Cənub-Cənub mükafatına layiq görülmüşdür.
İnsan ölçüləri məsələsində Azərbaycan xalqlar arasında tolerantlıq, multikulturalizm və anlaşmanı təşviq edir. Biz fəxr edirik ki, Avropa qitəsinin tarixində 50 ölkədən 6000 idmançının iştirak etdiyi ilk Avropa Oyunları bu il Bakıda keçirilmişdir və 2017-ci ildə Azərbaycan İslam Həmrəylik Oyunlarına ev sahibliyi edəcəkdir. Biz həmçinin 2016-cı ildə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumunu da keçirməyi planlaşdırır və bu tədbirin praktiki nəticələrinə güvənirik.
Milli səviyyədə sürətli inkişaf Azərbaycanın meydana çıxan donor statusunda rəsmi inkişafa yardım istiqamətində yeni mərhələyə qədəm qoymasına imkan yaratmışdır. Keçən illərdə ölkəmiz Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi-AİDA və digər kanallar vasitəsilə inkişaf etməkdə olan ölkələrin üzləşdiyi humanitar və sosial-iqtisadi çağırışlara cavab verməkdə davam etmişdir.
BMT agentlikləri ilə əməkdaşlıq şəraitində inkişafa hədəflənmiş proqramların hazırlanması və həyata keçirilməsi Azərbaycanda Minilliyin İnkişafı Məqsədlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsini asanlaşdıran vacib ünsürlərdən biri olmuşdur. Biz BMT ölkələr qrupunun indiyə qədər Azərbaycana verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndiririk və BMT sistemi, xüsusilə Minilliyin İnkişaf Məqsədlərindən başlayaraq Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsinədək uğurları qoruyub saxlamaqda kömək edən BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) Azərbaycanda davamlı fəaliyyətini və Azərbaycana dəstəyini səbirsizliklə gözləyirik. Biz o fikirdəyik ki, BMT inkişaf agentlikləri, xüsusilə BMT İnkişaf Proqramı ən yaxşı praktiki və innovativ ideyaları paylaşmaq üçün üzv dövlətlərdə fəaliyyətini və mövcudluğunu artırmalıdır.
Bu baxımdan biz inanırıq ki, uğurla müzakirə olunmuş 2016-2020-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş BMT-Azərbaycan Əməkdaşlıq Çərçivəsi sənədi Azərbaycan və BMT ölkələr qrupu arasında əsas milli inkişaf prioritetlərinin, eləcə də davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində gələcək əməkdaşlıq üçün yeni bələdçi rolunu oynayacaqdır.
Fürsətdən istifadə edərək, mən BMT-nin Rezident Əlaqələndiricisinə və bütün BMT ölkələr qrupuna iki onillikdən çox müddət ərzində Azərbaycana göstərdikləri dəyərli dəstəyə və məhsuldar əməkdaşlığa görə təşəkkür etmək istərdim. Xüsusilə, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlıq Ofisi tərəfindən azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərə göstərdiyi qiymətli humanitar yardımı minnətdarlıq hissi ilə xatırlamaq istərdim.
Bütün bu nailiyyətlər BMT Nizamnaməsinin və bütövlükdə Təşkilatın məqsəd və prinsiplərinə ciddi zərbə vuran Ermənistanın hazırda davam edən hərbi təcavüzü və işğalının ağır nəticələrinə baxmayaraq əldə edilmişdir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalına cavab olaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyası tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalını pisləyən və onun suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörməti təsdiq edən qətnamələr qəbul olunmuşdur. Bu qətnamələrin kağız üzərində qalması BMT-nin etimadlılığına xidmət etmir.
Azərbaycan BMT Nizamnaməsi, xüsusilə onun 51-ci Maddəsi çərçivəsində təsbit olunmuş hüquqlarına zərər gəlmədən münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinin tərəfdarıdır. Ermənistan hökuməti dərk etməlidir ki, başqa bir dövlətin ərazilərinin hərbi işğalı həll yolu deyildir və onun status-kvoya arxalanması səhv, əks effektli və təhlükəlidir. Azərbaycan heç vaxt özünün ərazi bütövlüyünü, vətəndaşlarının təcavüz nəticəsində pozulmuş hüquq və azadlıqlarını güzəştə getməyəcəkdir.
Bütün bu problem və çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan nikbindir və BMT-nin məqsəd və prinsiplərinə sadiq qalır. Mən BMT Nizamnaməsinin dəyər və əhəmiyyətinə, onun sonrakı onilliklərdə beynəlxalq ictimaiyyətə bələdçilik etməkdə davam edəcəyinə güclü inam ifadə edərək, fikrimi yekunlaşdırmaq istərdim.

Press release 24 October 2015 03:56
Speech of Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the joint Conference of the Ministry of Foreign Affairs and UN in Azerbaijan on the theme of Azerbaijan and Sustainable Development Goals
24 October 2015 03:56
October 23, 2015
Ladies and Gentlemen
I would like to offer our heartfelt congratulations to all of you gathered here on the occasion of the 70th anniversary of the United Nations. I am delighted being here, at the anniversary of the universal organization, which we highly value in Azerbaijan. The ideals of the United Nations are widely supported and shared by the people and Government of Azerbaijan. Personally, I feel proud that I came to work closely with and at the United Nations throughout my career.
Over the past seventy years, the United Nations have decisively established itself as the universal organization working for the noble cause of maintaining international peace and security, developing friendly relations among States and achieving international cooperation. Purposes and principles enshrined in the Charter of the organization have laid a solid foundation for a more peaceful, prosperous and just world.
Throughout these 70 years, however, the international security environment has changed considerably. Threats have become more complex and interlinked. The balance of power in international relations has also shifted.
To our deepest regret, the world continues to face deterioration of the international security situation and increased human suffering, which requires huge resources from the United Nations. It also testifies to the need for the Member States to work faithfully towards realization of the purposes and principles of the United Nations.
Since joining the UN on March 2, 1992, the Republic of Azerbaijan has consistently demonstrated a strong commitment to the Charter of the UN.
Azerbaijan has contributed with its military personnel to the UN-mandated peacekeeping operations in various parts of the world to advance the efforts for maintenance of international peace and security. During its non-permanent membership at the United Nations Security Council in 2012-2013, Azerbaijan has defended the imperativeness of international law and took an active participation in the activities of the Council.
Being committed to the development goals set forth within the UN, Azerbaijan has integrated them into its national targets and achieved impressive results in development area, especially in ensuring rapid and sustainable growth, eradicating extreme poverty and hunger, ensuring universal primary education and promoting gender equality. In recognition of Azerbaijan's outstanding achievements in implementation of the Millennium Development Goals, my country received the 2015 South-South Award.
On human dimension, Azerbaijan continues to promote tolerance, multiculturalism and understanding among peoples. We are proud that the First European Games in the history of the European Continent was held this year in Baku, with the participation of 6000 athletes from 50 countries, and that in 2017 Azerbaijan will host the Islamic Solidarity Games. We are also planning to hold the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations in Baku in 2016 and count on practical outcomes of this event.
The rapid development at national level enabled Azerbaijan to embark on a new road of official development assistance in the status of an emerging donor. Over the past years, Azerbaijan has continued responding to humanitarian and socio-economic challenges faced by the developing countries through the Azerbaijan International Development Agency-AIDA and other channels.
Elaboration and implementing the programs in cooperation with the UN agencies, aimed at meeting development was one of useful inputs that facilitated the successful implementation of the Millennium Development Goals in Azerbaijan. We highly appreciate the contributions that the UN country team in Azerbaijan has made so far and look forward to the continued presence in and support to Azerbaijan by the UN system, particularly the UNDP in assisting to keep momentum success from the realization of the MDS to that of the Sustainable Development Goals. We are of the view that the UN development agencies, most notably the UNDP, should rather expand presence in Member States as a catalyst and networking tool for sharing best practices and innovative ideas.
In this regard, we believe that the United Nations-Azerbaijan Partnership Framework document for years 2016-2020, which was successfully negotiated, will serve as a new guide for future cooperation between Azerbaijan and the UN country team in realizing the key national development priorities as well as meeting the sustainable development goals.
I would like to use this opportunity to thank the United Nations Resident Coordinator and the entire country team of the UN for the valuable support they extended to Azerbaijan during more than two decades of fruitful cooperation. In particular, I would like recall with a sense of gratitude the valuable humanitarian assistance by the UN Office of UN High Commissioner for Refugees rendered to Azerbaijani refugees and IDPs.
All these achievements were attained despite the grave consequences of the ongoing military aggression and occupation by Armenia, which represents a serious challenge to the purposes and principles of the UN Charter and to the Organization as a whole.
In response to the occupation of territories of Azerbaijan by Armenia, numerous resolutions were adopted by the UN Security Council and UN General Assembly condemning the occupation of the territories of Azerbaijan and reaffirming respect for its sovereignty and territorial integrity and the inviolability of its internationally recognized borders. The fact that those resolutions remain on paper does not serve the credibility of the UN.
Azerbaijan stands for a negotiated settlement of the conflict without prejudice to its rights under the Charter of the United Nations, in particular those set forth in the Article 51. The Government of Armenia must realize that the military occupation of a territory of another State does not represent a solution and its reliance on the status-quo is wrong, counter-productive and dangerous. Azerbaijan will never compromise its territorial integrity and the rights and freedoms of its citizens violated as a result of the aggression.
Notwithstanding all those challenges and difficulties, Azerbaijan remains optimistic and faithful to the purposes and principles of the United Nations. I would like to conclude by reiterating our firm belief in the value and importance of the UN Charter and that it will continue to guide the international community in the decades ahead.