Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin VI Qeyri-Rəsmi Nazirlər Dialoqu toplantısında çıxışı
26 noyabr 2015-ci il, Tbilisi
Riqa Sammitindən keçən dövr ərzində Parisdəki faciəvi hadisələr, Suriya sərhədindəki son proseslər də daxil olmaqla, çox dəyişikliklər baş verib. Biz terrorçuluğun bütün forma və təzahürlərinə qarşı mübarizədə əməkdaşlıq etməliyik. Hazırda bu, gündəlikdə duran ən önəmli məsələdir.
Avropa Qonşuluq Siyasətinin icmal sənədində təsbit olunmuş fərqləndirmə yanaşmasını yüksək qiymətləndiririk. Fikrimizcə, miqrasiya və insan hüquqları, fundamental azadlıqlar və anti-radikalizm kimi məsələlərin müzakirəsində tarazlıq gözlənilməlidir. Həmçinin, Avropada İslamofobiya meyllərinin yayılmasının qarşısının alınması vacibdir.
Şərq Tərəfdaşlığı Təşəbbüsünə üzv dövlətlər kimi tərəfdaş ölkələrdə insan hüquqlarının vəziyyətinə dair ünvanımıza mütəmadi əsasda tənqidlər səsləndirilir. Məsələ burasındadır ki, Avropa İttifaqının özündə insan hüquqlarının durumu da maraq doğurur. Əgər biz həqiqətən də qarşılıqlı sahiblik prinsipindən danışırıqsa, o zaman vətəndaş cəmiyyəti qurumlar; Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin ərazisində insan hüquqlarının pozulması kimi məsələləri də qeyd etməlidir.
Enerji sektoru Avropa İttifaqı ilə münasibətlərimizdə aparıcı rol oynamaqda davam edəcək. Cənub Qaz Dəhlizi ilə bağlı işlər öz axarı ilə plana uyğun şəkildə davam etdirilir. Azərbaycandan qazın 2018-ci ilin sonu və ya 2019-cu ilin əvvəlində Avropaya çatdırılması nəzərdə tutulmuşdur. Qeyd edilməlidir ki, Cənub Qaz Dəhlizinin nəzərdə tutulmuş zaman kəsiyində reallaşdırılması baxımından Avropa İttifaqının dəstəyi vacibdir.
Əməkdaşlığımızın digər mühüm sahəsi kimi nəqliyyat sferasını qeyd edə bilərəm. Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanın ortaq təşəbbüsü olan İpək Yolu təşəbbüsü yalnız bizim üçün deyil, həm dən Mərkəzi Asiya ilə əməkdaşlığı sürətləndirməkdə maraqlı olan Avropa İttifaqı üçün əhəmiyyətlidir. Bu nəqliyyat dəhlizi Avropanı Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstandan keçməklə, ilkin mərhələdə bu region, gələcək perspektivdə isə Çinlə birləşdirəcək.
Əməkdaşlığımızın bünövrəsində ən zəif həlqə istisnasız olaraq münaqişənin nizamlanmamasıdır. Biz hazırda həmsədrlər adından Rusiya tərəfindən irəli sürülmüş təkliflər üzərində işləyirik. Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxardılması, məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtması, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun azərbaycanlı və erməni icması arasında insanlararası təmasların qurulması münaqişənin həlli istiqamətində mühüm elementlərdir və biz müzakirələrimizi bu elementlər üzərində cəmləşdirməliyik. Hər birimiz həll edilməmiş münaqişənin regionda əməkdaşlığa başlıca əngəl olması barəsində həmfikirik.

Press release 27 November 2015 00:00
Remarks by Mr.Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 6th Eastern Partnership Informal Ministerial Dialogue
27 November 2015 00:00
26 November 2015, Tbilisi
Many things changed since Riga Summit, such as tragic events in Paris, developments on the Syrian border. We must cooperate to fight terrorism in all its forms and manifestations. This is of utmost importance. We welcome the differentiation approach as has been announced in ENP review document. There should also be a balance between addressing the challenge of migration and human rights issues, fundamental freedoms versus anti-radicalism and it is also important to curb the rise of Islamophobic tendencies in Europe. We, as EaP partners constantly hear criticism with regard to human rights issues in partner states. But how is about EU itself? The civil society forum should also highlight critical human rights issues in EU member states as well if we are seriously considering mutual ownership.
Energy has always been and will be an important area of cooperation with EU. The work on the Southern Gas Corridor is proceeding smoothly. We expect the gas from Azerbaijan to reach Europe at the end of 2018 or early 2019. That said, EU's overall support is important for the SGC to be realized in a timely manner.
Transport - another important area of cooperation. The Silk Road (Silk Wind) initiative by Azerbaijan, Türkiye and Georgia is important not only for us, but also for EU that wishes to intensify cooperation with Central Asia. This transport corridor will link Europe to this region via Azerbaijan, Georgia and Türkiye and even further eastwards to China.
Conflict resolution is definitely the weakest brick in the wall of cooperation. We are working on the proposal put forth by the Russian side on behalf of the Co-Chairs. The withdrawal of Armenian occupying forces from the occupied territories of Azerbaijan, return of IDPs, people-to-people contacts between Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan are all important elements we need to focus on. We all are united in the view that unresolved conflicts seriously impede cooperation in the region.