Mətbuat şərhi 13 aprel 2016 01:11
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İƏT-in 13-cü Zirvə toplantısına hazırlıq iclasında çıxışı
13 aprel 2016 01:11
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İƏT-in “Ədalət və sülh naminə birlik və həmrəylik” mövzusunda 13-cü Zirvə toplantısına hazırlıq iclasında çıxışı
İstanbul, 12-13 aprel 2016-cı il
Zati-Aliləri, Xanımlar və Cənablar,
Mən, qardaş Türkiyə Hökumətinə isti qonaqpərvərliyə və görüşün qüsursuz təşkilinə görə öz səmimi minnətdarlığımı çatdırmaq istərdim. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə Toplantısına Sədrliyə görə Sizi təbrik edirik və bunun yerinə yetirilməsində uğurlar arzu edirik. Biz eyni zamanda Misir Ərəb Respublikasının Sədrliyi dövründə gördüyü görkəmli işləri yüksək qiymətləndiririk.
Həmçinin, İƏT-in dünya boyunca təşviq edilməsində katibliyin fəaliyyətini müdrükcəsinə idarə etdiyinə görə Baş katib Dr.İyad Əl-Mədəniyə təşəkkürümü bildirirəm.
Təəssüf ki, keçən görüşümüzdən bəri İslam dünyasında ümumi vəziyyətin əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf etdiyini bəyan edə bilmərik. Əksinə İslam dünyasının qarşılaşdığı təhdidlərin əhatə dairəsi artmışdır. Azərbaycan təkcə viran olmuş şəhərlərə və mülki şəxslərin qətlə yetirilməsinə görə deyil, eyni zamanda uzun müddətli humanitar və qaçqın böhranlarının da daxil olduğu müharibələrin nəticələrinə və bir sıra ölkələrdə baş verən hərbi münaqişələrə görə dərin narahatçılığını ifadə edir.
Azərbaycan Fələstin məsələsinə dair İƏT-in Baş katibi tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyəti yüksək qiymətləndirir və qardaş Fələstin xalqına sülhün, sabitliyin əldə edilməsi və paytaxtı Şərqi Qüds olan müstəqil dövlətin yaradılması mübarizəsində özünün hərtərəfli dəstəyini bir daha vurğulayır.
Biz İƏT-in islamofobiya qarşı apardığı mübarizəsini təqdir edirik. Zorakı ekstremizm və terrorizmin vurduğu zərbələr bu cür neqativ tendensiyaların mövcudluğunun əsas səbəblərindən biridir. Bu qeyri-insani və pis niyyətli hərəkətlər sülhün və ədalətin düşmənləri tərəfindən həyata keçirilir. Yalnız birgə səylər və həmrəylik nəticəsində belə hallara qarşı səmərəli mübarizə aparıla bilər. Azərbaycan beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə ən ciddi təhlükələrdən biri olan terrorizmin bütün forma və təzahürlərini pisləyir.
Azərbaycan İslam həmrəyliyini gücləndirən və islamı dəyərlərini təşviq edən ölkə kimi tanınır. Biz gələn il Bakıda İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyik və ümid edirik ki, bu, müsəlmanlar arasında birlik həlqələrinin, dostluğun və qardaşlığın gücləndirilməsinə kömək edəcək.
Azərbaycan hər zaman İƏT ilə əlaqələrin inkişafına böyük önəm verib. Son illərdə Bakı İƏT-ə Üzv Dövlətlərin İnkişafında Qadınların Rolu mövzusunda 5-ci Nazirlər Toplantısı və İƏT Əmək Nazirlərinin ikinci Toplantısı kimi bir sıra İƏT tədbirlərinə ev sahibliyi edib. Sonuncu hadisə ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təklifi əsasında Bakıda İƏT Əmək mərkəzinin yaradılması təsdiq edilmişdir. Biz fəxr edirik ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü kimi fəaliyyətimiz dövründə BMT-nin mənzil qərargahında BMT və İƏT arasında tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə həsr edilmiş xüsusi iclas keçirilmişdir. Bİz qəti şəkildə inanırıq ki, bu təcrübə davam etdirilməlidir. Bu bizə İslam dünyasının üzləşdiyi hədə və təhdidlərin ifadə edilməsi üçün əlverişli fürsət yaradır.
2 aprel 2016-cı ildə Ermənistan atəşkəsi kobud surətdə pozaraq və Azərbaycan ordusunun mövqelərini və təmas xətti boyunca mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini atəşə məruz qoymaqla Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizamlanması üzrə danışıqlar prosesində destruktiv siyasətini bir daha ortaya qoymuş oldu. Bu təxribat əməlinə Azərbaycan ordusu tərəfindən əks-həmlə ilə adekvat cavab verilmiş və Erməni silahlı qüvvələrinin hücumu dəf edilmişdir. Bu gün Ermənistan atəşkəs rejimini pozmaqda davam edir və diqqəti sülh prosesinə lazım olan əsas məsələlərdən yayındırmaqla dünyaya öz əsas niyyətini nümayiş etdirir. Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistandan Azərbaycan ərazilərinin qeyri-qanuni işğalını dayandırmağı, öz qoşunlarını bütün işğal olunmuş ərazilərdən çıxartmağı və BMT TŞ-in müvafiq qətnamələrinin tələblərinə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq münaqişənin nizamlanması prosesində konstruktivlik nümayiş etdirməyi tələb etməyə çağırır.
Fürsətdən istifadə edib, İƏT Baş katibinə və üzv dövlətlərə Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyə, həmçinin Ermənistanın təcavüzünü və Azərbaycan torpaqlarının işğal edilməsini qınadığına görə təşəkkürümü çatdırmaq istəyirəm.
Həmçinin, Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzünə dair Kontakt qrupunun yaradılması barəsində bu konfransın qərarını təqdir etmək istərdim.

Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the preparatory meeting of the Foreign Ministerial Council of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) to the 13th Islamic Summit Conference of the OIC
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the preparatory meeting of the Foreign Ministerial Council of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) to the 13th Islamic Summit Conference of the OIC on “Unity and Solidarity for Justice and Peace”
Istanbul, April 12-13, 2016
I’d like to express sincere gratitude to the brotherly Government of Türkiye for warm hospitality and impeccable organization of our meeting. We congratulate you upon assumption of the Chairmanship of the Islamic Summit Conference and wish best of success in fulfilling your duties. We also convey deep appreciation to the Arab Republic of Egypt for the outstanding work done during its Chairmanship.
I also want to express gratitude to OIC Secretary General Dr. Iyad Madani for his wise governing of the Secretariat’s activity in promotion of the OIC call around the world.
Unfortunately we can not state that the overall situation in the Islamic world has done significant progress since our last meeting, instead the scope of challenges faced by our Ummah has extended. Azerbaijan expresses deep concern over the consequences of wars and armed conflicts erupted in a number of countries which include not only devastated cities and killings of civilians but long-term humanitarian and refugee crisis.
Azerbaijan commends the dedicated work carried out by OIC Secretary General on the Palestinian cause and reiterates its full support to the brotherly people of Palestine in their struggle for achieving peace, stability and establishment of their independent state with Al-Quds its capital.
We praise the efforts undertaken by OIC to combat the phenomenon of Islamophobia. One of the main pushing reasons for the existence of such negative tendency are the blows made by violent extremism and terrorism. These inhuman and malicious acts are perpetrated by the enemies of peace and justice, therefore they can be effectively responded only through our joint efforts and solidarity. Azerbaijan condemns terrorism in all its forms and manifestations as one of the most serious threats to international peace and security.
My country is well known for its dedication to strengthening Islamic solidarity and promoting Islamic values. We are honored to host Islamic Solidarity Games next year in Baku and hope that they will help to reinforce the bonds of unity, amity and fraternity between Muslims.
Azerbaijan has always attached great importance to its relations with OIC. Only Throughout past years Baku has hosted several OIC events such as 5th Ministerial Conference on the Role of Women in the Development of OIC Member States, 2nd Conference of OIC Labour Ministers. In connection to the latter event upon the proposal of the President of the Republic of Azerbaijan it was endorsed to establish OIC Labour center in Baku. We are proud that during our non-permanent membership in the UN Security Council special meeting devoted to strengthening the partnership synergy between the UN and OIC was held at UN Headquarters. We strongly believe that this practice must be continued, as it provides a good practice of expressing views on risks and challenges that faced by our world.
On April 2, 2016 Armenia once again confirmed its strong commitment to destructive policy in the negotiation process of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict by flagrantly violating ceasefire and shelling at the positions of Azerbaijani army and densely populated residential areas along the contact line. This provocative act received an adequate response from the Azerbaijani army which launched counter-attacks and repulsed Armenian forces. Today Armenia continues violating ceasefire regime and diverting attention from the substantive issues needed for peace process by this demonstrating to the world its main intentions. Azerbaijan calls the international community to demand from Armenia to cease the illegal occupation of Azerbaijan’s territories, to withdraw its troops from all seized lands and to engage constructively in the conflict settlement process in accordance with the requirements of relevant resolutions of the UNSC and the norms and principles of international law.
I use this opportunity to extend our sincere gratitude to OIC Secretary General and Member States for the support to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and condemnation of the Armenian aggression and occupation of my country’s territories.
I also want to appreciate the decision of the Conference to establish a Contact group on the aggression of the Republic of Armenia against my country.