Mətbuat şərhi 20 sentyabr 2017 04:15
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İƏT-in Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə bağlı Kontakt Qrupunun ikinci iclasında çıxışı
20 sentyabr 2017 04:15
Nyu York, 19 sentyabr 2017-ci il
Cənab Baş katibin müavini,
İƏT-in Baş katibliyinə İƏT-in Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü üzrə Kontakt Qrupun ikinci iclasını təşkil etdiyi üçün təşəkkür edirəm. Qrupunun üzvləri salamlayır və Kontakt Qrupunun ikinci iclasında iştirak etdikləri üçün onlara dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Çox təəssüf hissi ilə bildirirəm ki, Kontakt qrupunun sonuncu görüşündən sonra Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf ərazilərində münaqişənin tənzimlənməsi istiqamətində vəziyyət nəinki dəyişməz qalır, hətta cəbhə xəttində toqquşmaların intensivləşməsi və cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan mülki Azərbaycan əhalisinin qəsdən öldürməsi halları daha da artıb.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən təcavüzü nəticəsində Azərbaycan əraziləri, Dağlıq Qarabağ daxil olmaqla yeddi ətraf rayon işğal edilib, on minlərlə insan həyatını itirib, 1 milyondan çox azərbaycanlı öz ev və mülkiyyətlərindən didərgin olub, minlərlə insan itkin düşüb.
Ermənistanın təcavüzü gedişində beynəlxalq humanitar hüququn pozulması ilə müşayiət olunan müharibə cinayətləri, insanlığa qarşı cinayət və soyqırım aktları törədilib. Bu il erməni qoşunları tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində yerləşən Xocalı şəhərinin dinc əhalisinə qarşı törədilən vəhşilik cinayətlərinin iyirminci ildönümünüdür. 1992-ci ilin fevralında Xocalının işğalı nəticəsində yüzlərlə azərbaycanlı, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və yaşlılar öldürülüb, yaralanıb və ya girov götürülüb, şəhər isə yerlə yeksan edilib.
Bu fürsətdən istifadə edərək, İƏT-in bütün üzvlərinə Abican şəhərində İƏT-ə üzv ölkələrin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 44-cü sessiyasında qəbul edilmiş "1992-ci il Xocalı qırğınının qurbanları ilə həmrəylik" başlıqlı qətnaməni dəstəklədikləri üçün minnətdarlığımı ifadə etmək istərdim. İƏT-ə üzv dövlətlərini Xocalı şəhəri və digər işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində törədilmiş müharibə cinayətləri, insanlığa qarşı cinayətlər və soyqırım aktlarının milli və beynəlxalq səviyyədə tanınması üçün səy göstərməyə çağırıram.
1993-cü ildə qəbul edilmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) qətnamələri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü birmənalı şəkildə təsbit edir və işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş ərazilərdən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Ermənistanın ərazi iddialarına və zorakı hərəkətlərə cavab olaraq, Təhlükəsizlik Şurası Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Təəssüf ki, Təhlükəsizlik Şurasının əsas tələbləri hələ də yerinə yetirilməyib və 20 ildən artıq müddət ərzində ATƏT çərçivəsində aparılan vasitəçilik səyləri hələ nəticə verməyib.
Atəşkəs rejiminin yaradılmasına baxmayaraq, Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xəttində və iki dövlət arasında sərhəd boyunca yerləşən Azərbaycanın şəhər və kəndlərinə Azərbaycan hərbi qulluqçuları və vətəndaşlarının öldürməsi və yaralanması ilə nəticələnən hücumlar zorakı xarakter daşıyır və son vaxtlar daha da intensivləşib.
İyul ayının 4-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Füzuli rayonun Alxanlı kəndinin hədəflənmiş şəkildə və qəsdən atəşə tutması nəticəsində biri uşaq olmaqla, iki mülki şəxs həlak olub, bir nəfər isə ağır yaralanıb.. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan sərhədi boyunca 7 avqust tarixində törədilmiş daha bir təxribat nəticəsində Tovuz rayonunun 13 yaşlı sakini yaralanıb. Bunlar hamısı Cenevrə Konvensiyaları üzrə öhdəliklərin Ermənistan tərəfindən kobud və sistematik şəkildə pozulduğunu təsdiqləyir.
Burada Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzü ilə bağlı İƏT-in müvafiq qətnamə və qərarlarının tələblərini xatırlatmaq istərdim ki, bu da bütün üzv dövlətləri münaqişənin gərginləşməsinə, Ermənistanı Azərbaycan torpaqlarının işğalının davam etdirilməsinə köməklik edəcək hər hansı bir silah və hərbi avadanlıqla təchiz etməkdən çəkinməyə və bu cür avadanlıqların daşınması üçün öz ərazilərindən tranzit məqsədilə istifadə edilməsində imkan verməməyə çağırır.
Bu qətnamələrin üzv dövlətlərə təcili çağırışına toxunaraq bildirmək istərdim ki, Ermənistanın təcavüzünə son qoymaq üçün lazımi siyasi və iqtisadi tədbirlər həyata keçirilməli, o cümlədən, iqtisadi fəaliyyət və Ermənistan Respublikasına investisiya qoyulmasından çəkinməklə yanaşı Ermənistanla ümumi əməkdaşlıq məhdudlaşdırılmalıdır.
Əziz Dostlar,
Ərazilərinin işğalından və yüz minlərlə vətəndaşının zorla didərgin salınmasından əziyyət çəkən bir ölkə kimi, Azərbaycan münaqişənin bütün bölgənin tam inkişafını, sülh və ədaləti təmin edəcək siyasi həllində ən çox maraqlı olan tərəfdir. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarını heç vaxt güzəştə getməyəcəkdir. Ermənistan anlamalıdır ki, suveren dövlətin ərazilərinin hərbi işğalı və etnik təmizləmə siyasətinin aparılması həll yolu deyil və heç bir siyasi nəticə verməyəcəkdir.
Sülh, təhlükəsizlik və sabitliyə nail olmaq üçün Ermənistan qoşunları Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf ərazilərindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmalı, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü bərpa edilməli və azərbaycanlı məcburi köçkünlərın öz torpaqlarına qayıtmaq hüququ təmin edilməlidir.
Azərbaycan Respublikası Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı gücdən qanunsuz istifadə və Azərbaycan ərazilərinin işğalının qəti pislənilməsinə dair İƏT-in ədalətli və prinsipial mövqeyi əsasında İslam Ümmətinin davamlı həmrəyliyinə güvənir.
İnanırıq ki, Kontakt Qrupu çərçivəsində müzakirələr Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünü qınayan İƏT sənədlərinin həyata keçirilməsinə və İƏT üzv dövlətlərinin fərdi və birgə səylərin bu baxımdan əlaqələndirilməsinə öz töhfəsini verəcəkdir.

Press release 20 September 2017
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Second Meeting of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan
New York, September 19, 2017
I would like to thank the Secretary General, Mr. Yousef Ahmed Al-Othaimeen for having organized and chairing the second meeting of the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan. Let me also warmly welcome the members of the Group and express my gratitude to each of them for participating at the second meeting of the Contact Group.
It is with deep regret I have to inform you that since the last meeting of the Contact Group, the situation around the settlement of the conflict in and around the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan not only remains unchanged, it has even been deteriorated with intensified escalations at the line of confrontation and deliberate killing of the Azerbaijani civilians living at the vicinity of the front line.
As it is well-known the continuing aggression by Armenia against Azerbaijan has led to the seizure of a significant part of Azerbaijan’s territory, including the Nagorno-Karabakh region, the seven adjacent districts and some exclaves, claimed the lives of tens of thousands of people, and resulted in the forcible expulsion of more than 1 million Azerbaijanis from their homes and properties, while thousands of people went missing in connection with the conflict.
Serious violations of international humanitarian law amounting to war crimes, crimes against humanity and acts of genocide were committed in the course of the aggression. This year marks the twenty-fifth anniversary of the atrocities crime committed by the Armenian forces against the civilians of the town of Khojaly, situated in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. As a result of the attack and capture of Khojaly in February 1992, hundreds of Azerbaijanis, including women, children and the elderly, were killed, wounded or taken hostage, while the town was erased to the ground.
Using this opportunity I would like to express my sincere gratitude to all Members of the OIC for supporting the resolution “On Solidarity with the Victims of the Khojaly Massacre of 1992” adopted during the 44th session of the OIC Council of Foreign Ministers in Abidjan. I invite the OIC Member States to exert due efforts for recognition of the crimes perpetrated in the town of
Khojaly and other occupied territories of Azerbaijan as war crimes, crimes against humanity and genocide at the national and international levels.
The United Nations Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993) adopted in 1993 unambiguously recognize the territorial integrity of Azerbaijan and demand unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories. In other words, in response to Armenia’s territorial claims and forcible actions, the Security Council reconfirmed that the Nagorno-Karabakh region is an integral part of Azerbaijan.
Unfortunately, the Security Council’s key demands have still not been implemented, and the mediation efforts conducted for more than 20 years within the framework of the OSCE have yet to yield results.
Despite the establishment of a ceasefire, attacks on the towns and villages in Azerbaijan situated along the front line of the armed forces of Armenia and Azerbaijan and the border between the two States, have become more frequent and violent in recent times, resulting in the killing and wounding of Azerbaijani servicemen and civilians.
Recently, on July 4, 2017, a targeted attack on Alkhanli village of Fuzuli district, by armed forces of Armenia killed 2 civilians, including two-years-old girl and heavily wounded 1 civilian. Another provocation committed by the armed forces of Armenia on August 7 along Armenia-Azerbaijan border left 13-years-old resident of Tovuz district wounded. These all confirm the rude and the systematic violation by Armenia of its commitments undertaken in the framework of the Geneva Conventions.
Here I would like to remind the demands of the relevant OIC resolutions on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, which urges all Member States to refrain from providing any supplies of arms and military equipments to Armenia and not to allow the use of their territories for transit of such supplies, in order to deprive the aggressor of any opportunity to escalate the conflict and to continue the occupation of the Azerbaijani territories.
Let me also refer to peremptory call of these resolutions to the Member States to use such effective political and economic measures, as required in order to put an end to Armenian aggression, including inter alia, through refraining from economic activities in and investment to the Republic of Armenia as well as through limiting overall cooperation with Armenia.
As a country suffering from the occupation of its territories and the forcible displacement of hundreds of thousands of its citizens, Azerbaijan is the most interested party in the earliest political settlement of the conflict, which would ensure peace, justice and full development of the entire region. At the same time, Azerbaijan will never compromise its territorial integrity and the rights and freedoms of its citizens. Armenia must realize that the military occupation of the territories of a sovereign State and the policy of ethnic cleansing do not represent a solution and will never produce a political outcome desired by it.
The achievement of peace, security and stability will be possible only if the consequences of Armenia’s occupation are removed, thereby ensuring that its armed forces are immediately, unconditionally and completely withdrawn from the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan, the sovereignty and territorial integrity of my country are restored, and the right of internally displaced Azerbaijanis to return to their homes is guaranteed.
The Republic of Azerbaijan relies on the continued solidarity of Islamic Ummah with its just cause and the principled position of the OIC on condemnation of the illegal use of force against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and occupation of its territories.
We believe that the deliberations of this Contact Group would contribute to the implementation of the OİC documents on condemnation of aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan and will help to harmonize the individual and joint efforts of the OIC Member States to this end.