Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2015 23:07
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ATƏT-in MQ-nin həmsədrlərinin 26 sentyabr 2015-ci il tarixli bəyanatına dair açıqlaması
27 sentyabr 2015 23:07
İnsidentlərin araşdırılması mexanizminin yaradılması o halda nəzərdən keçirilə bilər ki, bu, həmsədr ölkələrinin prezidentlərinin də qəbul etmədikləri mövcud status-kvonun saxlanmasına və işğala bəraət qazandırılmasına xidmət etməsin.
Bu fikirləri Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin sentyabrın 26-dakı açıqlamasını şərh edərkən AZƏRTAC-a bildirib. Nazir vurğulayıb ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərdən Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılması mexanizminin və planının yaradılması zəruridir. Qeyd edilən “insidentlərin” baş verməsinin səbəbi məhz Azərbaycanın ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalı və işğal olunmuş həmin ərazilərimizdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğudur.

Press release 27 September 2015
Regarding the statement by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on September 26, 2015 Foreign Minister Elmar Mammadyarov told to AZERTAG that establishment of mechanism on investigation of incidents could only be considered when it wouldn’t serve to maintain the current status quo, as the presidents of co-chairs countries called unacceptable, and justify the occupation.
It is essential to establish the mechanism and plan on withdrawal of military forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan. The first and foremost reason for the mentioned “incidents” is occupation of territories of Azerbaijan by Armenia and military presence of Armenia in those occupied territories.