Mətbuat şərhi 14 oktyabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyənin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Erkan Özoralı qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Erkan Özoralı qəbul edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Erkan Özoralı Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İstanbulda keçirilmiş 23-cü Dünya Enerji Konqresində iştirakı və türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşü xüsusilə qeyd olundu.
Erkan Özoral iyulun 15-də Türkiyədə dövlət çevrilişinə cəhddən sonra Azərbaycanın nümayiş etdirdiyi dəstəyə görə təşəkkür etdi və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiklərini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın həmişə olduğu kimi bu məsələdə də Türkiyənin yanında olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin daha da inkişafının əhəmiyyəti qeyd olunaraq, TANAP layihəsi üzrə işlərin uğurla davam etməsindən məmnunluq ifadə olundu. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin tezliklə tamamlanacağı vurğulandı.
Səfir Erkan Özoral iki qardaş ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov və Erkan Özoral həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Erkan Ozoral, newly appointed Ambassador of the Republic of Türkiye to the Republic of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Erkan Ozoral on his appointment and wished him success in his future activities.
At the meeting the attendance of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to the 23rd World Energy Congress and the meeting with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdoğan were emphasized.
Erkan Ozoral appreciated the support of Azerbaijan after 15 July coup attempt in Türkiye. He also reiterated Türkiye's support for the just position of Azerbaijan over the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that as always Azerbaijan stands by Türkiye in this issue as well.
At the meeting importance of further development of economic-trade relations were noted and successful implementation of TANAP project was commended. The soonest completion of Baku-Tbilisi-Kars railway line was also mentioned.
Ambassador Erkan Ozoral said that he will spare no efforts to further enhance the relations between the two brotherly countries.