Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyə, İndoneziya, Əlcəzair, Cənubi Afrika Respublikası və Fələstindən olan həmkarları ilə görüşüb
Qoşulmama Hərəkatının Venesuelanın Marqarita adasında keçirilən zirvə toplantısında iştirak edən xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyənin xarici işlər naziri Mevlut Çavuşoğlu, Əlcəzairin xarici işlər naziri Ramtan Lamamra, İndoneziyanın xarici işlər naziri Retno Marsudi, Cənubi Afrikanın beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri Maite Nkoana-Maşabane, Fələstinin xarici işlər naziri Riyad əl-Maliki ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə ikitərəfli siyasi, iqtisadi və humanitar sahədə əməkdaşlığın inkişafına dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı. Həmçinin, Qoşulmama Hərəkatı və BMT Baş Assambleyasının 71-ci sessiyasının gündəliyində duran məsələlər müzakirə edildi. Ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov tərəf müqabillərinə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin mövcud vəziyyəti haqqında məlumat verərək Qoşulmama hərəkatı çərçivəsində münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında həllinə münasibətdə ifadə olunan ardıcıl ədalətli mövqeyin yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Venesuelada keçirilən zirvə toplantısında Qoşulmama Hərəkatına 2019-2022-ci illərdə sədrliyin Azərbaycan Respublikasına keçməsi və Hərəkatın 18-ci sammitinin 2019-cu ildə Azərbaycanda keçirilməsi barədə qərarın qəbul olunmasının gözləndiyini deyən Elmar Məmmədyarov qeyd etdi ki, Azərbaycan sədrlik dövründə Hərəkatın məqsəd və məramlarının təşviqi və inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəkdir.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with his counterparts from Türkiye, Indonesia, Algeria, the Republic of South Africa and Palestine
19 September 2016 01:40
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, Ramtane Lamamra, Retno Marsudi, Maite Nkoana-Mashabane and Riad Al-Malki, Foreign Ministers of Türkiye, Algeria, Indonesia, Republic of South Africa and Palestine respectively in the margins of the 17th Summit of the Non-Aligned Movement (NAM) taking place in Isla de Margarita, Venezuela.
At the meetings the development of bilateral cooperation in the political, economic and humanitarian fields, as well as the issues on the agenda of the NAM and the 71th Session of the UN General Assembly were discussed. The importance of enhancement of relations between our countries within the international organizations was also noted.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterparts on the current negotiation process over the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict and highly appreciated consistent just position within the NAM on the settlement of the conflict based on territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov noting expected decision on the Chairmanship of Azerbaijan to the NAM for the years of 2019-2022 to be made within the Summit held in Venezuela stated that Azerbaijan will spare no efforts to promote and enhance the purposes and goals of the Movement during its chairmanship.