Mətbuat şərhi 17 noyabr 2016 03:13
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Portuqaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin İqtisadiyyat Nazirliyinin ticarət üzrə dövlət katibi Paulo Aleksandre Ferreira ilə görüşüb
17 noyabr 2016 03:13
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Portuqaliya arasında ikitərəfli münasibətlərin, xüsusən iqtisadi əlaqələrin hazırkı vəziyyəti ətrafında fikir mübadiləsi apardılar, əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün birgə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Ölkəmizdə aparılan köklü-iqtisadi islahatlar və yaradılmış əlverişli investisiya mühitindən söz açan nazir Elmar Məmmədyarov, Portuqaliya şirkətlərinin bu imkanlarından faydalana biləcəyini dedi. O, həmçinin Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələri, o cümlədən Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi, TANAP və TAP layihələri haqqında məlumat verdi. Nazir Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rola malik olduğunu diqqətə çatdırdı.
Tərəflər iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru, o cümlədən, turizm, kənd təsərrüfatı, yeyinti və yüngül sənaye, habelə informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yollarını müzakirə etdilər.
Görüşdə həmçinin iki ölkənin biznes dairələri arasında əlaqələrin təşviq edilməsi məsələsinə də toxunuldu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Paulo Aleksandre Ferreiranı ölkəmizə səfərə dəvət etdi.
Görüşdən sonra tərəflər Portuqaliyanın İqtisadiyyat Nazirliyində texniki nailiyyətlərə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirdilər.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Paulo Alexandre Ferreira, Secretary of State for trade of the Portuguese Republic within his official visit
During the meeting, the sides exchanged their views on the current status of bilateral relations, in particular economic ties between Azerbaijan and Portugal, and noted the importance of the continuation of joint efforts to expand cooperation.
Speaking about the fundamental economic reforms and provided favorable investment climate in Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov added that Portuguese companies can also get benefit from these opportunities. He also informed his interlocutor about the transport and energy projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, including East-West transport corridor, as well as TANAP and TAP projects. In this regard, Minister added that South Gas Corridor plays an important role in ensuring the energy security of Europe.
The sides discussed the ways to develop cooperation in non-oil sector of economy, especially in the fields of tourism, agriculture, food industries as well as information and communication technologies. They also touched upon promoting the ties among business circles of the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov invited Paulo Alexandre Ferreira to visit Azerbaijan.
Following the meeting the sides attended the exhibition on the technical achievements organized at the Ministry of Economy of Portugal.