Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşanın xarici işlər naziri Vitold Vaşçikovski ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT Nazirlər Şurasının 23-cü iclası çərçivəsində Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Vitold Vaşçikovski ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Polşa arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumundan məmnunluq ifadə olundu, xüsusilə iqtisadi-ticarət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparıldı. Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyi qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Polşanı Azərbaycan üçün vacib və etibarlı tərəfdaş adlandırdı və ölkəmizin ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğuladı.
Nazir Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, xüsusən Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərinin iqtisadi faydalılığı və gələcək perspektivlərindən söz açdı və Polşanın da bu marşrutların imkanlarından faydalana biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olundu.
Azərbaycan Respublikası ilə strateji tərəfdaşlığa dair sazişin hazırlanması üçün Avropa İttifaqı Şurası tərəfindən verilən mandatın təqdir edildiyini deyən Elmar Məmmədyarov, sözügedən sazişin imzalanmasının Azərbaycan və Aİ arasında hərtərəfli tərəfdaşlığın inkişafı üçün mühüm zəmin yaradacağına əminlik ifadə etdi.
Nazir Vitold Vaşçikovski Polşanın ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda Azərbaycan ilə hərtərəfli əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüş əsnasında Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında həmsöhbətə məlumat verdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Witold Waszczykowski, Foreign Minister of Poland
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Witold Waszczykowski, Foreign Minister of the Republic of Poland within the 23rd Ministerial Council of the OSCE.
At the meeting, the ministers expressed satisfaction with the current status of bilateral relations between Azerbaijan and Poland, exchanged views on the expansion of cooperation particularly in the fields of economy and trade. They noted high-level mutual visits which contribute to the enhancement of cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned that Poland is an important and reliable partner for Azerbaijan and added that our country remains interested in expansion of bilateral relationship.
Talking about the transport projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, in particular the economic benefits and future prospects of East-West and North-South corridors, Elmar Mammadyarov noted that Poland may also get benefited from the opportunities of these routes.
The sides discussed the issues of cooperation within the international organizations, as well.
Welcoming the mandate given by the European Union Council on launching negotiations on Strategic Partnership Agreement with the Republic of Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov expressed his conviction that this agreement will provide an important basis for the comprehensive development of relations between Azerbaijan and the EU.
Minister Witold Waszczykowski said that Poland intends to further advance the comprehensive cooperation on the bilateral and multilateral basis with Azerbaijan.
During the meeting, Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict as well.