Mətbuat şərhi 08 noyabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Paolo Centiloni ilə görüşüb
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli münasibətlərin səviyyəsi və müxtəlif sahələr üzrə hərtərəfli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə etdilər. Ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi münasibətlərin yüksək səviyyəsini təqdir edərək, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün birgə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər. “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə”nin ikitərəfli siyasi əlaqələrimizin fundamental əsasını təşkil etdiyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliya xarici işlər nazirinin Azərbaycana ilk rəsmi səfərini yüksək qiymətləndirdi, ölkələrimiz arasında sabit siyasi, iqtisadi, enerji, neft-kimya, nəqliyyat, turizm, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini qeyd etdi və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyətinə toxundu.
İtaliyalı nazir Paolo Centiloni qeyd etdi ki, ölkələrimiz arasında möhkəm və etibarlı tərəfdaşlıq mövcuddur, əlaqələrimizin möhkəm siyasi əsası vardır və mükəmməl iqtisadi əməkdaşlığa malikik. O, həmçinin vurğuladı ki, onun ölkəsi Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin yeni müstəvidə inkişafını dəstəkləyir.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi layihələrin iki ölkə arasında humanitar sahədə əməkdaşlığa xüsusi töhfələr verdiyini qeyd etdi.
Tərəflər Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq TAP layihəsinin icrası ilə bağlı həyata keçirilən işlər və qarşıda duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar və forumlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsinin əhəmiyyətindən söz açdılar. Görüşdə Azərbaycan-İtaliya parlamentlərarası əlaqələrin inkişafından razılıq ifadə olundu, nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin iki ölkə arasında siyasi münasibətlərə töhfə verdiyi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu barədə məlumat verdi, İtaliya şirkətlərinin bu layihənin imkanlarından faydalana biləcəyini dedi.
İtaliyanın ATƏT-in Minsk Qrupunun üzv dövlətlərindən biri olduğunu və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində son vəziyyətlə bağlı həmkarına məlumat verən Elmar Məmmədyarov münaqişənin yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll olunmalı olduğunu vurğuladı. Nazir həmçinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçıları səviyyəsində mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri davamlı olması faktını qəbul etdiklərini bildirdi və güc tətbiqi yolu ilə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulmasının qəbuledilməz olduğunu vurğuladı. O, Vyana və Sankt-Peterburq görüşlərindən sonra Ermənistanın müxtəlif təxribatlara əl ataraq münaqişənin həlli üzrə aparılan danışıqları və müzakirə olunan məsələləri pozmağa çalışdığını bildirdi.
Görüşdə həmçinin, İtaliya şirkətlərinin Azərbaycanda, xüsusən enerji sektorunda uğurlu fəaliyyəti qeyd edilərək, bu uğurlu əməkdaşlığın qeyri-neft sektoru, xüsusilə kənd təsərrüfatı, tekstil-trikotaj, dəri emalı, tikinti materialları istehsalı, turizm, mədəniyyət və elmi-texniki əməkdaşlıq sahəsində də davam etdirilməsi üçün zəruri addımların atılmasının vacibliyi bildirildi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Paolo Gentiloni, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic who is on an official visit in Azerbaijan
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the level of bilateral relationship and comprehensive cooperation in various fields between Azerbaijan and Italy. Commending high level political and economical relations between the two countries, they stressed the importance of making joint efforts to further strengthen this relationship. Ministers emphasized that the fundamental base of the bilateral political relations is “Joint Declaration on Strategic Partnership” between Azerbaijan and Italy.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated his Italian counterpart’s first ever visit to Azerbaijan, noted that stable political, economic, energy, petrochemical, transport, tourism and humanitarian cooperation is successfully developing between our countries, while touching upon the importance of activity of Intergovernmental commission.
Minister Paolo Gentiloni mentioned that we have strong and reliable cooperation with solid political basis and excellent economic ties. He also added that his country supports the elevation of EU-Azerbaijan relations to qualitatively new level.
Minister Elmar Mammadyarov underlined that the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation led by the First Lady of the Republic of Azerbaijan which particularly contributed to the humanitarian dimension of cooperation between the two countries.
Minister E. Mammadyarov briefed his Italian counterpart about the transport projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, including Baku-Tbilisi-Kars railway and in this regard he added that Italian companies can also get benefit from these opportunities.
The sides exchanged views on the implementation the TAP project which will play a significant role in ensuring the energy security of Europe. Ministers also spoke about the importance of the development of cooperation in the framework of international organizations and forums as well as mutual supports in this regard. They expressed their consent on the development of Azerbaijan-Italy inter-parliamentary relations and stressed that the mutual visits of the delegations contribute to the political relations between the two countries.
Noting that Italy is one of the states of OSCE Minsk Group, E. Mammadyarov informed his colleague on the latest status of the Armenia-Azerbaijan conflict, Elmar Mammadyarov underscored that according to the norms and principles of international law and in compliance with the relevant resolutions of the UN Security Council the conflict has to be only settled on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan. Elmar Mammadyarov also stated that the OSCE Minsk Group co-chair countries at the level of heads of state declared the fact of unacceptability and unsustainability of the current status-quo. He stressed that the attempts to change the internationally recognized borders of states by use force is unacceptable. He added that Armenia attempts to undermine the negotiation process by pursuing destructive policy and resorting to the acts of provocations after Vienna and Sankt-Petersburg meetings.