Mətbuat şərhi 09 dekabr 2016 04:43
Hamburqda keçirilən ATƏT-in 23-cü nazirlər şurasının iclası çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov NATO-nun Baş katibinin müavini Roza Qotemüller ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-NATO tərəfdaşlığı və ikitərəfli əməkdaşlığın gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Baş katibinin müavini Roza Qotemüller Azərbaycanın NATO-nun Əfqanıstanda Qətiyyətli Dəstək Missiyasına verdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirdi. O, ölkəmizin Əfqanıstanda təhlükəsizliyin təmin edilməsi işinə töhfəsini yüksək qiymətləndirdi.
Nazir E. Məmmədyarov Azərbaycanın Əfqanıstanda hərbi təsisatların quruculuğuna dəstək məqsədilə Əfqanıstan Milli Ordusunun (ƏMO) Etimad Fonduna əhəmiyyətli miqdarda ianə etdiyi və maliyyə dəstəyini davam etdirəcəyinə dair məlumat verdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu qeyd etdi. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında həmsöhbətə məlumat verərək NATO-nun zirvə toplantılarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinə hörmətin ifadə edilməsinin və münaqişənin bu prinsiplər əsasında həllinin dəstəklənməsinin təqdir edildiyini bildirdi.
Nazir həmçinin Azərbaycanın Asiyanın Ürəyi – İstanbul Prosesinin 2017-ci il üzrə həmsədrliyini öz üzərinə götürdüyü və bu işdə bütün maraqlı tərəflər, xüsusən NATO ilə beynəlxalq ictimaiyyətin Əfqanıstana hərtərəfli və ardıcıl dəstəyinin asanlaşdırılması məqsədilə sıx koordinasiya və məsləhətləşmə şəraitində çalışacağını dedi.
Görüşdə Azərbaycanın NATO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planının icrası məsələləri də müzakirə olundu.

09 December 2016 04:43
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ms Rose Gottemoeller, NATO’s Deputy Secretary General on the sidelines of the 23rd Ministerial Council of the OSCE held in Hamburg.
At the meeting, they exchanged their views on the Azerbaijan-NATO partnership and prospects of future bilateral cooperation.
Deputy Secretary General Rose Gottemoeller expressed her thanks for Azerbaijan’s support to NATO Resolute Support Mission in Afghanistan. She also highly appreciated Azerbaijan’s contribution to ensure security in Afghanistan.
Minister Elmar Mammadyarov informed that Azerbaijan made substantial donations to the Afghan National Army (ANA) Trust Fund. Added that we will continue financially support this Fund.
Minister noted that Azerbaijan remains interested in the development of cooperation with NATO. Informing his interlocutor about negotiations process of the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabagh conflict, Elmar Mammadyarov emphasized that as expressed in NATO summit meetings Alliance's respect to the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan and its firm stance to support the resolution of the conflict based on these principles is commended.
Minister also mentioned that Azerbaijan assumed the co-chairmanship of the Heart of Asia – Istanbul process for 2017. In this function, Azerbaijan will seek close coordination and consultations with all stake-holders, most notably with NATO, with a view to facilitating comprehensive and coherent support by the international community to Afghanistan.
During the meeting, the sides discussed the issues of Individual Partnership Action Plan of Azerbaijan with NATO.