Mətbuat şərhi 17 fevral 2016 02:50
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov NATO Baş Katibinin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsini qəbul edib
17 fevral 2016 02:50
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov NATO Baş Katibinin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Ceyms Appaturayın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və NATO arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
NATO ilə Azərbaycan arasında əlaqələri yüksək qiymətləndirən NATO-nun baş katibinin Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Ceyms Appaturay uğurlu əməkdaşlığa, xüsusilə Azərbaycanın Əfqanıstanda keçirilən əməliyyat çərçivəsində beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə verdiyi ardıcıl töhfəsinə görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın NATO ilə etibarlı və davamlı tərəfdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu bildirərək, Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planı, Planlaşdırma və Təhlil Prosesi, Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası kimi proqramlar çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdiyini vurğuladı. O, Azərbaycanın NATO-nun Əfqanıstanda Qətiyyətli dəstək missiyasına töhfə verməkdə davam edəcəyini diqqətə çatdırdı.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin regionda sabitlik və təhlükəsizliyə əsas təhdid olduğunu qeyd edərək, münaqişənin həllinə nail olmaq üçün Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş bütün Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu nəzərə çatdırdı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia
17 February 2016 02:50
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai.
During the meeting the sides exchanged views on the current level of cooperation and perspectives of relations between Azerbaijan and NATO.
NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai higly valued the relations and succesful cooperation between Azerbaijan and NATO and especially mentioned the continuous support of Azerbaijan to the operations in Afganistan for the sake of international peace and security.
Pointing out the reliable and steady relations between Azerbaijan and NATO, Minister Elmar Mammadyarov stressed the development of cooperation within the frames of Individual Partnership Action Plan, Planning and Review Process and Operational Capabilities Concept. He mentioned that Azerbaijan will continue to contribute to the Resolute Support Mission of NATO in Afghanistan.
Mentioning that Armenia-Azerbaijan conflict constitutes major threat to the stability and security in the region Elmar Mammadyarov emphasized that for the resolution of the conflict Armenia has to withdraw its armed forces from all occupied territories of Azerbaijan.
At the meeting the sides exchanged their views on regional and international issues of mutual interest.