Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri, keçmiş xarici işləri naziri Məhəmməd Orabi ilə görüşüb
01 oktyabr 2016 06:17
Görüş zamanı Azərbaycan və Misir arasında ikitərəfli münasibətlərin səviyyəsi, əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparıldı. İki ölkə arasında tarixi və ənənəvi dostluq əlaqələrinin olduğunu qeyd olunaraq, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün birgə səylər göstərilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Məhəmməd Orabi Bakıda keçirilən Beynəlxalq Humanitar Forumun müasir dünyanın ən mühüm çağırış və problemlərinə dair məsələlərin müzakirəsi baxımından çox əhəmiyyətli olduğunu qeyd etdi.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT və İƏT çərçivəsində sıx əməkdaşlıqdan və qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə etdilər.
Həmçinin parlament diplomatiyasının əhəmiyyətinə toxunaraq, bu istiqamətdə də əməkdaşlığın genişləndirilməsi zəruriliyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı son vəziyyətə dair məlumat verdi. O, Misirin münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın haqlı mövqeyini hər zaman dəstəkləməsinin ölkəmiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Görüşdə həmçinin Yaxın Şərq böhranı, miqrasiya problemi, terrorizmə qarşı mübarizə və digər beynəlxalq və regional məsələlər müzakirə olundu.

Press release 01 October 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mohamed Orabi, chairman of Foreign Relations Committee of Egyptian Parliament, former Minister of Foreign Affairs
At the meeting, the sides exchanged their views on the level of bilateral relations and opportunities of cooperation between Azerbaijan and Egypt. Noting that there are historical and traditional ties between the two countries, they stressed the importance of making joint efforts to further strengthen this relationship.
Mohamed Orabi said that the Baku International Humanitarian Forum is very important in terms of discussing the issues related to the most challenging problems of the modern world.
The sides expressed satisfaction with the close cooperation and mutual support within the international organizations, particularly in the framework of the UN and the OIC.
They also touched upon the importance of parliamentary diplomacy and emphasized the necessity of expanding cooperation in this direction.
Minister Elmar Mammadyarov briefed about the latest status on the Armenia-Azerbaijan conflict. He underscored that our country highly appreciates Egypt’s support on Azerbaijan’s fair stance on the resolution of the conflict.
During the meeting the issues such as crisis in the Middle East, migration problem, fighting against terrorism and other international and regional matters were also discussed.