Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri xanım Suzan Gəmil Nouhu qəbul edib.
Görüşdə səfir Suzan Gəmil Nouh etimadnaməsinin surətini Nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Misir arasında tarixi və ənənəvi dostluq əlaqələrinin olduğu qeyd olunaraq, birgə səylərlə iqtisadiyyat, elm-təhsil, enerji, kənd-təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd edildi. Hökumətlərarası birgə əməkdaşlıq komissiyasının fəaliyyətinin və iki ölkə arasında birbaşa hava uçuşlarının ikitərəfli iqtisadi-ticarət və turizm əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyi vurğulandı.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında qarşılıqlı dəstəyin və əlaqələndirmənin vacibliyi ifadə olunaraq, bu xüsusda BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər təsisatlar qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında məlumat verərək, BMT TŞ-nın münaqişə ilə əlaqədar qəbul etdiyi dörd qətnaməsinin tələblərinin Ermənistan tərəfindən hələ də yerinə yetirilməməsini diqqətə çatdırdı. Beynəlxalq hüquq və BMT Nizamnaməsinə əsasən kimin təcavüzkar, kimin isə təcavüz və işğala məruz qalan ölkə olmasının aydın şəkildə müəyyən olunduğunu deyən nazir Elmar Məmmədyarov münaqişə ilə əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyinin də birmənalı xarakter daşımalı olduğunu vurğuladı. Azərbaycanın hər bir halda beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinin təmin olunacağını qeyd edən nazir ölkəmizin BMT nizamnaməsinin 51-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş hüququndan da istifadə etmək iqtidarında olduğunu bildirdi. O, münaqişənin həlli ilə əlaqədar Azərbaycanın qəti mövqeyinin BMT Baş Məclisinin 70-ci sessiyasının ümumi müzakirələr hissəsində beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıldığını dedi.
Görüş zamanı səfir ölkəmizdə keçirilmiş Birinci Avropa Oyunlarının möhtəşəm təşkili edilməsi münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik etdi. Diplomatik fəaliyyəti müddətində tarixi dostluq əlaqələri ilə bağlı olan Azərbaycan və Misir arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, elm-təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Səfir Misirin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Nizamnaməsi və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllini dəstəklədiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionunda cərəyan edən proseslər barəsində fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 10 October 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed ambassador of Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Suzanne Mouh Gamil, the newly appointed ambassador of Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting ambassador Suzanne Mouh Gamil presented a copy of her credentials to Minister Elmar Mammadyarov.
At the meeting the historical and traditional ties of friendship between Azerbaijan and Egypt, including the importance of further development of cooperation through joint efforts in economic, science and education, agriculture, tourism and other spheres was stressed. During the meeting the sides noted that the functioning of intergovernmental cooperation commission and the direct flights between two countries will make a substantial contribution in fostering the bilateral economic-trade and tourism relations.
At the meeting the importance of mutual support and coordination between the two countries within the international organizations was emphasized. In this regard, United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, Non-Aligned Movement and other institutions was noted. Minister Elmar Mammadyarov informed about the negotiations process on settlement Armenia-Azerbaijan conflict and stressed that demands of four relevant resolutions adopted by UN Security Council are still not fulfilled by Armenia. Minister Elmar Mammadyarov noted that in accordance with the international law and the UN Charter the aggressor and those who was subject of aggression and occupation are clearly defined. In this sense, he added that the position of international community should also be unambiguous. Furthermore, Minister stressing that the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders will be ensured by all means. He added that Azerbaijan is also in a position to exercise its right under the Article 51 of the UN Charter. Elmar Mammdyarov said that the firm position of Azerbaijan on the resolution of the conflict was brought to the attention of the international community at the General Debate of the 70th session of the General Assembly of the United Nations.
During the meeting Ambassador delivered her congratulations to the people of Azerbaijan for grandiose hosting of the First European Games. Ambassador assured that during her diplomatic mission she would spare no efforts to promote further the cooperation between Azerbaijan and Egypt in political, economic, trade, science-education and other fields.
Suzanne Mouh Gamil reiterated that Egypt supports the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict through negotiations based to the norms and principles of international law, the UN Charter and the relevant resolutions of the UN Security Council.
At the meeting views were also exchanged on the issues unfolding in the Middle East and North Africa region.