Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Misirin baş naziri Şərif İsmayıl Məhəmməd ilə görüşüb
Görüş zamanı Azərbaycan və Misir arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat, təhsil, mədəniyyət və humanitar sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparıldı. Bu xüsusda gələn il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd olunacağı bildirildi. Həmçinin noyabr ayının sonunda keçirilməsi planlaşdırılan hökumətlərarası müştərək komissiyanın iclasının müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olundu.
Tərəflər enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunaraq, 6 ildən artıq müddətdə SOCAR və Misirin Dövlət Neft Korporasiyası arasında faydalı əlaqələrin qurulduğunu qeyd etdilər.
Baş nazir Şərif İsmayıl Məhəmməd nazir Elmar Məmmədyarovun Misirə səfərinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirdi və belə səfərlərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin gələcək istiqamətlərinin müəyyən edilməsi üçün əlverişli imkanlar yaratdığını vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın bütün ərəb dövlətləri, o cümlədən Misir ilə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi önəm verdiyini bildirdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair son vəziyyətlə bağlı məlumat verən Elmar Məmmədyarov Misirin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləməsinin, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında danışıqlar yolu ilə həll edilməsinə dair mövqeyinin təqdir edildiyini bildirdi.
Görüşdə həmçinin turizm, əczaçılıq, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, toxuculuq və kənd təsərrüfatı sahələrində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin sayının artırılması kimi məsələlər də müzakirə olundu.

Press release 03 November 2016 06:38
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Sherif Ismail Mohamed, Prime Minister of the Arab Republic of Egypt within his official visit
03 November 2016 06:38
At the meeting, the sides exchanged their views on the ways of further advancing the bilateral cooperation in political, economic, energy, transport, education, culture and humanitarian spheres between Azerbaijan and Egypt. In this regard, it was mentioned that the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries will be celebrated next year. They also expressed their conviction that the meeting of the Joint Inter-Governmental Commission to be held in late November will contribute to the enhancement of cooperation in various fields.
Touching upon the issues of cooperation in the field of energy, the sides noted that the beneficial relationship between SOCAR and the Egyptian General Petroleum Corporation (EGPC) has been established for more than 6 years.
Prime Minister Sherif Ismail Mohamed stated that Minister Elmar Mammadyarov’s visit to Egypt has an importance in terms of development of bilateral relationship and emphasized that such visits create favorable opportunities for defining the future landmarks of the relationship between our countries.
Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan attaches particular importance to the development of bilateral relations with all Arabic countries, including Egypt.
Briefing on the latest status of the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov said that Egypt’s support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and its stance on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict through negotiations in compliance with the relevant resolutions of the UN Security Council is appreciated.
During the meeting, issues such as expansion of cooperation in the tourism, pharmaceutical, ICT, agriculture and textile sectors, increasing the number of mutual high-level visits were also discussed.