Mətbuat şərhi 30 aprel 2016 05:32
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malta Respublikasının xarici işlər naziri Corc Vella ilə görüşüb
30 aprel 2016 05:32
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 29 aprel 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Malta Respublikasının xarici işlər naziri Corc Vella ilə görüşüb.
2017-ci ildə Maltanın Avropa İttifaqına sədrlik edəcəyini nəzərə alaraq, tərəflər Azərbaycan və Malta arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və onların inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi apardılar. Onlar iki ölkə arasında iqtisadiyyat, enerji və turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanlar olduğunu qeyd etdilər.
Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Ermənistan arasında qoşunların təmas xəttində yaranan son gərginlik, Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribatlar və azərbaycanlı mülki əhalini ağır silahlardan hədəfə alması barədə maltalı həmkarına geniş məlumat verdi. Nazir əlavə etdi ki, münaqişənin həllinə nail olmaq üçün ilk növbədə Ermənistan qoşunları işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı, hərbi işğal faktına son qoyulmalı və hərtərəfli siyasi proses başlanmalıdır.
Tərəflər iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi istiqamətində “Azərbaycan Respublikasının hökuməti və Malta Respublikasının hökuməti arasında gəlirlərə görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergidən yayınmanın qarşısının alınması haqqında Konvensiya”, “Azərbaycan Respublikası hökuməti ilə Malta Respublikası hökuməti arasında gənclər və idman sahələrində əməkdaşlıq haqqında Saziş” və “Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər nazirliyi ilə Malta Respublikasının Xarici işlər nazirliyi arasında ikitərəfli məsləhətləşmələr haqqında Anlaşma Memorandumu”nu imzaladılar.
Görüşdə qarşılıqlı maraq kəsb edən beynəlxalq və regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with George Vella, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Malta
30 April 2016 05:32
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with George Vella, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Malta within his official visit to the Republic of Azerbaijan on the 29th of April, 2016.
Taking into consideration of Malta’s presidency of the European Union in 2017, the sides exchanged their views on the current status and the ways of development of bilateral relations between Azerbaijan and Malta. They noted the existence of good opportunities for advancing the cooperation in the fields of economy, energy and tourism between the two countries.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov informed his Maltese counterpart about the latest escalation along the line of contact of the armed forces of Armenia and Azerbaijan, the provocations of the armed forces of Armenia by shelling the Azerbaijani civilians using large-caliber weapons. The minister added that to achieve the resolution of the conflict, first and foremost, the Armenian forces have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan, the fact of military occupation must be ended and a comprehensive political process must be launched.
In order to expand the legal framework between the two countries, the sides signed the “Convention between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Malta for the avoidance of double taxation and the prevention of fiscal evasion with respect to taxes on income”, “Agreement on cooperation in the fields of youth and sports between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Malta” and “Memorandum of Understanding on bilateral consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry for Foreign Affairs of the Republic of Malta”.