Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Makedoniya Respublikasının xarici işlər naziri Nikola Poposki ilə görüşüb
01 oktyabr 2015 00:39
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 29 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində Makedoniya Respublikasının xarici işlər naziri Nikola Poposki ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Balkan regionu ölkələri ilə əlaqələrinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini vurğuladı.
İkitərəfli siyasi əlaqələrin ruhuna uyğun olaraq, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin və müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Azərbaycan və Makedoniya arasında enerji, turizm, kənd-təsərrüfatı və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün əlverişli imkanların olduğu bildirildi.
BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkənin əməkdaşlığı və qarşılıqlı dəstəyinin vacibliyi qeyd edildi.
Cənub qaz dəhlizinin reallaşdırılması, Şah Dəniz II layihəsinin icrası və TANAP və TAP xəttinin inşası üzrə işlərin gedişi barəsində məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov layihə çərçivəsində boru xəttinin keçəcəyi ölkələrdə yeni iş yerlərinin və investisiya imkanlarının açılacağını, regional əməkdaşlığın inkişaf edəcəyini və diversifikasiya olunmuş mənbə hesabına qaz təchizatının təmin olunacağını diqqətə çatdırdı.

Press release 01 October 2015 00:39
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nikola Poposki, Minister of Foreign Affairs of Macedonia
01 October 2015 00:39
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nikola Poposki, Minister of Foreign Affairs of Macedonia on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on September 29, 2015.
At the meeting the sides noted their satisfaction with the development level of political dialogue between the two countries. Minister Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan attaches special emphasis to its relations with Balkan countries.
The sides stressed the importance of developing economical-trade relations and legal-treaty base in the spirit of bilateral political relations.
The sides also underlined vast potential for development of cooperation in energy, agriculture and humanitarian fields between Azerbaijan and Macedonia.
The Ministers noted the importance of cooperation and mutual support between the two countries within the UN and other international organizations.
Giving a brief information about the realization of South Gas Corridor, Shahdeniz II project and the construction of TAP and TANAP projects, Minister Elmar Mammadyarov underlined that within these projects new job and investment opportunities will be opened in the countries from where the pipeline will run, regional cooperation will develop as well as gas supplies will be ensured through diversified source.