Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kosta-Rikanın xarici işlər və etiqad naziri Manuel Qonsales Sanz ilə görüşüb
20 sentyabr 2016 23:05
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 71-ci sessiyası çərçivəsində Kosta-Rika Respublikasının xarici işlər və etiqad naziri Manuel Qonsales Sanz ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Kosta-Rika arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Cənubi və Mərkəzi Amerika regionu ölkələri ilə münasibətlərə xüsusi önəm verdiyini, bu xüsusda, Azərbaycanın Kosta-Rika ilə də əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirdi. Kosta-Rikalı nazirin Azərbaycana səfərinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini qeyd edərək, ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bildirdi.
Kosta-Rikalı nazir Manuel Qonsales Sanz azərbaycanlı həmkarı ilə yenidən görüşməsindən məmnunluq hissi keçirdiyini bildirərək, ölkəsinin Azərbaycanla bütün sahələrdə, xüsusilə iqtisadi, humanitar və turizm sahələrində əməkdaşlığın genişdirilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı səfərlərin sayının artırılması kimi məsələlər də müzakirə olundu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Manuel Gonzalez Sanz, Minister of Foreign Affairs and Religion of Costa Rica
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Manuel Gonzalez Sanz, Minister of Foreign Affairs and Religion of the Republic of Costa Rica on the sidelines of the 71st Session of the UN General Assembly.
At the meeting, the sides had a broad exchange of views on the development of bilateral relations and perspectives of future cooperation between Azerbaijan and Costa Rica.
Minister Elmar Mammadyarov told that Azerbaijan attaches particular importance to its relations with South and Central American countries and in this regard is interested in further cooperation with Costa Rica. Noting that Costa Rican Minister’s visit to Azerbaijan contributed to the development of bilateral relations, he also stressed the importance of enhancement of cooperation between our countries within the international organizations.
Expressing satisfaction with his meeting with Azerbaijani counterpart again, Costa Rican Minister Manuel Gonzalez Sanz noted that his country is interested in advancing cooperation and implementing joint projects with Azerbaijan in all fields, particularly in the areas of economy, humanitarian affairs and tourism.
During the meeting, the sides also discussed the issues such as developing the legal-treaty base and increasing the number of mutual visits between the two countries.