Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Herbert Vinterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda yəhudi icmasının əsrlər boyu müxtəlif dini konfesiyaların nümayəndələri ilə dinc yanaşı yaşadığını bildirərək, 2016-cı ilin ölkəmizdə multikulturalizm ili elan edildiyini diqqətə çatdırdı. Azərbaycanın İsveçrə, eləcə də İsrail ilə yaxın dostluq münasibətlərinə malik olduğunu qeyd edən nazir bu münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün İsveçrə yəhudi icmasının da öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Herbert Vinter Azərbaycana ilk dəfə səfər etməsindən məmnunluğunu ifadə edərək, Azərbaycanda yaşayan bütün dinlərin nümayəndələrinə bərabər şərait yaradılmasını yüksək qiymətləndirdiyini bildirdi. Ölkəmizdə şahidi olduğu multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrini, yəhudi icmasına göstərilən yüksək qayğı və diqqəti xüsusi vurğulayan qonaq, bunun bütün dünya üçün nümunə ola biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Görüş əsnasında dinlərarası münasibətlər, qlobal və regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Herbert Winter, President of the Swiss Federation of Jewish Communities
06 September 2016 01:56
At the meeting, Elmar Mammadyarov noting that the Jewish community has been living in peace for centuries with the representatives of various religious confessions in Azerbaijan emphasized that the 2016 year was declared “the Year of Multiculturalism” in our country. Saying that Azerbaijan has close and friendly relationship with both of Switzerland and Israel, Minister E.Mammadyarov expressed his confidence for the contribution of the Jewish Communities of Switzerland to the further development of these relations.
Expressing satisfaction with his first visit to Azerbaijan, Herbert Winter stressed that he highly appreciates the creation of equal conditions for representatives of all religions existing in Azerbaijan. Emphasizing the traditions of multiculturalism and tolerance that he has witnessed in our country, as well as the care and attention toward the Jewish community in Azerbaijan, he noted that this could be a perfect example for the whole world.
At the meeting, the sides also exchanged their views on interreligious relations, global and regional issues of mutual interest.