Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi İyad bin Amin Mədəni ilə görüşüb
01 oktyabr 2015 01:04
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 29 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi İyad bin Amin Mədəni ilə görüşüb.
Azərbaycanın İƏT-in üzvü kimi fəal rolunu yüksək qiymətləndirən baş katib ölkəmizin təşkilatın qarşısında duran məqsədlərin həyata keçirilməsində verdiyi töhfələrinin təqdirəlayiq olduğunu qeyd etdi.
30 sentyabr 2015-ci il tarixində Fələstin bayrağının BMT-nin mənzil qərargahında qaldırılmasının İƏT dövlətləri üçün mühüm bir hadisə olacaqini bildirən baş katib bayraq qaldırılmasında bütün İƏT dövlətlərinin iştirakının vacib olduğunu bildirdi.
Azərbaycanın İƏT ilə əlaqələrinə xüsusi önəm verdiyini vurğulayan nazir Elmar Məmmədyarov İƏT-in üzv dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli mühit yaratdığını nəzərə çatdırdı.
BMT Baş Assambleyasının sessiyası çərçivəsində İƏT xarici işlər nazirlərinin əlaqələndirmə görüşünün və gündəlikdə duran məsələlər üzrə xüsusi iclasların keçirilməsinin faydalı olduğunu bildirdi.
İslam ümməti daxilində həmrəyliyin vacibliyini qeyd edən nazir E.Məmmədyarov İƏT-in İslam dünyasının üzləşdiyi problemlərin müzakirəsi və həlli üçün vacib mexanizm olduğunu bildirdi.
Elmar Məmmədyarov İƏT tərəfindən Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün qəti şəkildə pislənilməsi, münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həllinin dəstəklənməsinə dair mövqeyinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov son dövrlər İslamafobiya meyllərinin artmasının narahatlıq doğurduğunu, birgə səylərlə buna qarşı mübarizə aparmağın vacib olduğunu nəzərə çatdırdı. Həmçinin, Yaxın Şərqdə baş verən münaqişələr nəticəsində çoxlu sayda müsəlman əhalinin qaçqın vəziyyətinə düşməyə məcbur olduğunu qeyd edərək, onların problemlərinəı diqqət yetirilməsinin vacib olduğunu bildirdi.
Sonda İƏT-in prioritet istiqamətləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Iyad bin Amin Madani, Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Iyad bin Amin Madani, Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on the sidelines of the 70th session of UN General Assembly on September 29, 2015.
Secretary General highly appreciated Azerbaijan’s active role as an OIC member and commended the contributions of Azerbaijan to the realization of Organization’s goals.
Secretary General mentioned that raising of Palestinian flag at the UN Headquarters on 30 September, 2015will be a milestone event for OIC members. He noted the importance of all OIC Member States presence at this ceremony.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan attaches great importance to the relations with the OIC and emphasized that the Organization creates favorable environment for further development of bilateral and multilateral cooperation with Member States.
He underlined the importance of the Coordination Meeting of the Foreign Ministers and other specialized meetings of the OIC on the sidelines of the UN General Assembly Session. .
Minister E.Mammadyarov touched upon the importance of solidarity within Islamic Ummah and said that the OIC is an essential mechanism for the discussion and finding solution of problems inherent to the Islamic world.
Elmar Mammadyarov expressed his high appreciation for the position of OIC on the condemnation of Armenia’s aggression against Azerbaijan in strongest terms and the support for the settlement of the conflict on the basis of territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his concern over the growing trend of Islamophobia and stressed the importance of combating against these issues in joint efforts. Moreover, he noted that as a result of conflicts in the Middle East, a large number of Muslim population forced to flee their countries and emphasized the necessity of paying more attention to these problems.
At the end of the meeting the sides had exchange of views on priorities of the OIC and other issues of mutual concern.