Mətbuat şərhi 10 fevral 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirinin müavini, XİN-nin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzinin direktorunu qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini, XİN-nin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Hadi Süleymanpuru qəbul edib.
Hadi Süleymanpur Azərbaycana səfərindən məmnun olduğunu qeyd edərək, ADA Universiteti ilə İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzi arasında əməkdaşlığın qurulmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
O, ADA Universitetinin Azərbaycan və bütün region üçün əhəmiyyətli təhsil və təlim müəssisəsi olduğunu bildirdi.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ADA Universiteti ilə İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzi arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun  təhsil və təlim sahəsində əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar yaratdığını nəzərə çatdırdı.
Görüşdə tələbə mübadiləsi, birgə tədqiqatların aparılması və elmi konfransların keçirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Deputy Foreign Minister, the Head of the Center for International Education and Research under the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Hadi Soliemanpour, Deputy Foreign Minister, the Head of the Center for International Education and Research under the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran.
Expressing his delight with his visit to Azerbaijan, Hadi Soliemanpour underlined the importance of establishing the cooperation between the ADA University and International Education and Research Center under the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran.
He stressed that, ADA University is an important educational and training asset for Azerbaijan and the whole region.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov highlighted that the Memorandum of Understanding signed between ADA University and Center for International Education and Research under the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran will provide favorable opportunities for the cooperation in the fields of education and training.
At the meeting views were exchanged on the issues such as exchange of students , joint research programs and holding academic conferences.