Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpurun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
07 aprel 2016 06:17
Görüşdə ölkələrimizin rəhbərləri tərəfindən müəyyən olunan strateji xəttə uyğun olaraq, ikitərəfli əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi vurğulandı və münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu.
Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikasının regionda sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfələri vurğulandı.
05-06 aprel tarixlərində Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair Xəzəryanı dövlətlərin Bakıda keçirilmiş iclasının əhəmiyyəti qeyd olundu.
Azərbaycan və İran arasında iqtisadi, enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, iki ölkəni birləşdirən nəqliyyat dəhlizlərinin, o cümlədən Şimal-Cənub dəmir yolu xəttinin inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov 05 aprel tarixində İranda keçirilmiş Azərbaycan, İran və Türkiyə xarici işlər nazirlərinin dördüncü görüşünün əhəmiyyətinə toxunaraq, üçtərəfli formatda Azərbaycan-İran-Türkiyə əməkdaşlığının regional inkişafa xidmət etdiyini qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin regional sülh və təhlükəsizlik üçün əsas təhdid doğurduğunu diqqətə çatdırdı. O, bütün beynəlxalq ictimaiyyətin mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olması faktını qəbul etdiyini bildirərək, münaqişənin yalnız Azərbaycanın ərazi bötüvlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinispləri əsasında həll edilməli olduğunu vurğuladı.
İranın xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpur Azərbaycan və İran arasında ikitərəfli əlaqələrin dərin tarixə malik olduğunu söyləyərək, əlaqələrin bundan sonra da uğurla davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi. O, ölkəsinin regional sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasında maraqlı olduğunu vurğulayaraq, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə İranın da öz töhfəsini verməyə hazır olduğunu bildirdi.

Press release 07 April 2016 06:17
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Ibrahim Rahimpur, Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
07 April 2016 06:17
At the meeting, the sides emphasized the successful development of bilateral cooperation in accordance with the strategic course determined by the leaders of the two countries and expressed satisfaction with the current level of relations.
The contributions of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran to ensuring the regional peace, stability and security were stressed.
The importance of the meeting of the Caspian littoral states on the legal status of Caspian Sea held in Baku on 05-06 April was also mentioned.
Meanwhile, the sides discussed about the perspectives of enhancing the cooperation in economic, energy, transport and other fields between Azerbaijan and Iran, as well as the issues of developing the transport corridors which link the two countries, including the North-South railway.
Minister Elmar Mammadyarov touching upon the importance of the Fourth Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan, Iran and Türkiye held in Iran on the 05th of April, noted that the cooperation of Azerbaijan-Iran-Türkiye in trilateral format contributes to the regional development.
Elmar Mammadyarov underlined that the Armenia-Azerbaijan conflict constitutes the main threat to the regional peace and security. Noting that the international community accepts the fact that the current status-quo is unacceptable and unsustainable, he stressed that the conflict must only be settled based on the principles of territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan.
Saying that the bilateral relations between Azerbaijan and Iran go deep into the ancient history, Deputy Foreign Minister of Iran Ibrahim Rahimpur expressed his confidence for the further successful continuation of the relationship. Underlining his country’s interest in ensuring the regional peace and security, he expressed the readiness of Iran to contribute to the peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict.