Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Cavad Cahangirzadəni qəbul edib
Səfir Cavad Cahangirzadə etimadnaməsinin surəti Nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi. Nazir Elmar Məmmədyarov Cavad Cahangirzadəni ölkəmizə səfir təyin olunması münasibəti ilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə son illər ərzində Azərbaycan və İran dövlət başçılarının çoxsaylı görüşlərinin və şəxsi dostluq münasibətlərinin ölkələrimiz arasında hərtətəfli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verdiyi qeyd olundu. Azərbaycan və İran arasında əlaqələrin dostluq, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsipləri əsasında uğurla inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə etdi.
Azərbaycan-İran-Rusiya dövlət başçılarının bu ilin avqustunda Bakıda keçirilmiş üçtərəfli görüşünün əhəmiyyəti vurğulandı və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin strateji xarakter daşıdığı qeyd olunaraq, regionlararası əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə edildi.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında nəqliyyat, neft-qaz, energetika, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün birgə səylərin artırılmasının vacibliyi qeyd olundu.

Press release 01 October 2016 04:16
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Javad Jahangirzade, the newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan
01 October 2016 04:16
Ambassador presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ambassador Javad Jahangirzade on being appointed as an Ambassador to Azerbaijan and wished him every success in his future activities.
At the meeting it was noted that a number of meetings of the Heads of State of Azerbaijan and Iran during the recent years and their friendly relations make indispensable contributions to the development of comprehensive cooperation between the two countries. In this context, interlocutors expressed satisfaction with the successful development of cooperation between Azerbaijan and Iran based on the principles of friendship, mutual respect and good neighborly relations.
The importance of trilateral meeting of the Head of States of Azerbaijan, Iran and Russia held on August 8, 2016 was particularly highlighted. Noting the strategic nature of the North-South transport corridor, they expressed their confidence that this project will give an important boost to the development of inter-regional cooperation.
At the meeting the interlocutors also mentioned the importance of redoubling the joint efforts to expand bilateral cooperation in the fields of transportation, oil and gas, energy, agriculture, tourism.