Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) Baş katibi Xəlil İbrahim Axçanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
28 yanvar 2016 06:14
Görüşdə ECO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti müzakirə edildi və əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov üzv dövlətlər arasında ticarət, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, nəqliyyat, energetika, xüsusən də elektrik enerjisinin istehsalı və ötürülməsi sahəsində geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdırdı. Üzv dövlətləri birləşdirəcək nəqliyyat infrastrukturlarının inkişafının faydalı olacağını qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov Qəzvin-Rəşt-Astara-Astara və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətlərinin region üçün xüsusi əhəmiyyətini vurğuladı.
İlk rəsmi səfərini Azərbaycana etdiyini deyən Xəlil İbrahim Axça, başçılıq etdiyi təşkilatın işinə verdiyi töhfəyə görə Azərbaycana təşəkkür etdi və ECO-nun ölkəmizlə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi. Baş katib həmçinin, müstəqil tədqiqat mərkəzinin yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu, eləcə də ECO katibliyi ilə təşkilata üzv dövlətlər arasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələsinin gündəlikdə durduğunu qeyd etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Halil İbrahim Akça, Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO)
28 January 2016 06:14
At the meeting the current status of cooperation between ECO and Azerbaijan was discussed, and the sides exchanged views on the development prospects of the relations.
Minister Elmar Mammadyarov noted the great potential in the fields of trade, information and communication technologies, transport, power engineering, in particular production and transmission of the electricity between member states. Minister Elmar Mammadyarov mentioned that development of transport infrastructure which links member states would be useful and in this regard highlighted special importance of Qazvin-Rasht-Astara-Astara and Baku-Tbilisi-Kars railway routes for the region.
Halil İbrahim Akça said that this is his first official visit as a Secretary General, and commended the contributions of Azerbaijan to the activity of the ECO and emphasized the interest of the organization in enhancement of cooperation with our country. Secretary General also underlined the intention to create an independent research centre, as well as implementation of common projects between ECO Secretariat and member states.