Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İndoneziya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Raden Prayono Atiyantonu diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov Cakarta şəhərində törədilmiş silsilə terror aktları nəticəsində çoxsaylı insan tələfatı ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən İndoneziya Respublikasının Prezidenti cənab Joko Vidodoya, tərəfindən isə İndoneziya xarici işlər nazirinə başsağlığı məktublarının ünvanlandığını diqqətə çatdırdı. Terrorizmdən əziyyət çəkən dövlət kimi Azərbaycanın terrorizmin bütün forma və təzahürlərini kəskin şəkildə qınadığını dedi.
Səfir başsağlığı məktublarına, terror aktları nəticəsində insan itkisi ilə əlaqədar İndoneziyanın kədərinə şərik çıxmasına və göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirərək, bunun Azərbaycan və İndoneziyanın terrora qarşı birliyinin nümunəsi olduğunu qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov İslam dünyasında həmrəyliyin vacibliyini xüsusilə qeyd etdi.
Görüşdə Azərbaycan və İndoneziya arasında siyasi, iqtisadi, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu. İki ölkənin xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin həyata keçirilməsinin və terrorizmə qarşı mübarizədə birgə səylərin zəruriliyi vurğulandı.
Səfir Raden Prayono Atiyanto diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və İndoneziya arasında münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfəsinə görə səfirə təşəkkürünü ifadə etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

Press release 16 January 2016 04:42
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Raden Prayono Atiyanto, the Ambassador of the Republic of Indonesia to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic term
16 January 2016 04:42
During the meeting, Minister Elmar Mammadyarov noted that the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev addressed a letter of condolence to H.E. Mr. Joko Widodo, the President of the Republic of Indonesia and himself to the Minister of Foreign Affairs of Indonesia respectively over the terror acts perpetrated in Jakarta which resulted in numerous human causalities. He stressed that Azerbaijan as a country suffering from terrorism, condemns terrorism in all its forms and manifestations.
Ambassador expressed his gratitude for the letters of condolences, Azerbaijan’s support and sharing Indonesia’s grief on human causalities as a result of terror act. He added that it testifies to the fact of Azerbaijan and Indonesia’s unity against the scourge of terrorism.
Minister Elmar Mammadyarov emphasized the importance of solidarity in the Islamic Ummah.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the development of cooperation in political, economic, energy and other fields between Azerbaijan and Indonesia. They stressed the importance of holding political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of two countries and making joint efforts in the fight against terrorism.
Ambassador Raden Prayono Atiyanto expressed his gratitude for the support to fulfill his diplomatic activities in Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov extended appreciation to the Ambassador for his contributions to deepen the relations between Azerbaijan and Indonesia and wished him every success in his future endeavors.