Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində Gürcüstanın xarici işlər naziri Tamar Beruçaşvili ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 19-20 fevral 2015-ci il tarixində Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində Gürcüstanın xarici işlər naziri Tamar Beruçaşvili ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın uğurla inkişaf etməsi məmnunluqla qeyd olundu.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Gürcüstanın strateji tərəfdaşlar olduğunu qeyd edərək, bu əməkdaşlığın hər iki ölkənin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi və inkişafı baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Bakı-Tbilis-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum və Bakı-Tbilisi-Qars kimi enerji və nəqliyyat layihələrinin Azərbaycan və Gürcüstan ilə bərabər regionun inkişafı üçün zəmin yaratdığını bildirdi. O, Azərbaycana qarşı yürütdüyü işğal və təcavüz siyasətinə görə Ermənistanın bu layihələrdə iştirakdan kənar qaldığını və regional əməkdaşlıqdan bəhrələnə bilmədiyini qey etdi.
Tamar Beruçaşvili bu səfərin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafı baxımdan əhəmiyyətli olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan və Gürcüstan arasında olan əməkdaşlığın strateji xarakter daşıdığını bildirdi. İrimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsi istiqamətində iki ölkə arasında olan əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən Tamar Berçaşvili bu layihələrin Azərbaycan və Gürcüstanın və regionun inkişafı üçün vacib olduğunu bildirdi.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstanın bir-birilərinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəklədkləri vurğulandı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Tamar Beruchashvili, Minister of Foreign Affairs of Georgia within his official visit to Georgia
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Tamar Beruchashvili, Minister of Foreign Affairs of Georgia within his official visit to Georgia on February 19-20.
At the meeting the sides expressed satisfaction with the successful development of political, economic, energy, transport, tourism and humanitarian cooperation between two countries.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov pointed out that Azerbaijan and Georgia are strategic partners and this cooperation is crucial in terms of strengthening and advancing of independence of both countries.
Elmar Mammadyarov noted that the energy and transportation projects, such as Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Arzurum and Baku-Tbilisi-Kars ensure the development and prosperity of Azerbaijan and Georgia and the whole region. Elmar Mammadyarov stressed that as a result of policy of occupation and aggression pursued by Armenia, it remained out of the regional projects and can’t benefit from the regional cooperation.
Considering the visit important in terms of further development of the relations between two countries Tamar Beruchashvili characterized the relationship between Azerbaijan and Georgia as strategic.
Tamar Beruchashvili underlining the particular significance of cooperation binding two countries in implementation of large-scale energy and transport projects added that these projects are important for the development of both countries and the entire region.
The Ministers reaffirmed mutual support to territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders.