Mətbuat şərhi 20 fevral 2015 02:06
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində Gürcüstanın Prezidenti cənab Giorgi Marqvelaşvili ilə görüşüb
20 fevral 2015 02:06
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 19-20 fevral 2015-ci il tarixində Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində Gürcüstanın Prezidenti cənab Giorgi Marqvelaşvili ilə görüşüb.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Gürcüstan Prezidenti Giorgi Marqvelaşviliyə çatdırdı.
Prezident Giorgi Marqvelaşvili səmimi salamlarının və ən xoş arzularının
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Prezident Giorgi Marqvelaşvili Azərbaycan və Gürcüstan arasındakı strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin region üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etdi. İkitərəfli formatda olduğu kimi ölkələrimizin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirən üçtərəfli çərçivədə də uğurla əməkdaşlıq etdiyini vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov həyata keçirilən irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələrinin ölkələrimizin müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə, inkişafına və regional çiçəklənməyə xidmət etdiyini bildirdi.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol layihəsinin ölkələrimizin regional mövqeyinin güclənməsinə töhfə verdiyini deyən Elmar Məmmədyarov bu layihəyə Orta Asiya dövlətlərinin də ciddi maraq göstərdiyini diqqətə çatdırdı.
O, üçtərəfli əsasda Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə əməkdaşlığının əhəmiyyətini qeyd etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı dəstək ifadə olundu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with H.E Mr. Giorgi Margvelashvili, the President of Georgia within his official visit to Georgia
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with H.E Mr. Giorgi Margvelashvili, the President of Georgia within his official visit to Georgia on February 19-20.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov conveyed the sincere greetings of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to the President of Georgia.
President Giorgi Margvelashvili also asked to convey his greetings and the most sincere wishes to the President of the Republic of Azerbaijan.
President Giorgi Margvelashvili underlined the utmost importance of strategic partnership of Azerbaijan and Georgia to the entire region. Along with the bilateral format, he stressed the successful trilateral cooperation between Azerbaijan, Georgia and Türkiye.
Elmar Mammadyarov added that executed large-scale energy and transport infrastructure projects serve for strengthening of independence and the development of our countries and the whole region.
Adding that Baku-Tbilisi-Kars railway project contributes to consolidation of regional standing of our countries, Elmar Mammadyarov noted the serious interest of Central Asian countries for this project.