Mətbuat şərhi 18 noyabr 2016 21:44
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransaya işgüzar səfəri çərçivəsində 17 noyabr 2016-cı il tarixində Fransanın xarici işlər və beynəlxalq inkişaf naziri Jan-Mark Eyro ilə görüşüb
18 noyabr 2016 21:44
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Fransa arasında siyasi, iqtisadi, mədəniyyət və təhsil sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin indiki durumu və perspektivləri, o cümlədən son zamanlar sürətlə inkişaf edən regionlararası əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər və Azərbaycan-Fransa münasibətlərin bütün sahələrdə müsbət və davamlı şəkildə inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə etdilər.
Nazirlər Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə münasibətlərinə nəzər salaraq, bu günlərdə Brüsseldə Azərbaycan ilə Avropa İtifaqı arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında yeni saziş layihəsi üzrə danışıqların başlanılması üçün Avropa Komissiyasına müvafiq mandatın verilməsi faktını alqışlayaraq, bu qərarın ölkəmizin Avropa İttifaqı ilə münasibətlərinin məqsədyönlü və qarşılıqlı maraq əsasında inkişafına yeni təkan verəcəyinə əmin olduqlarını bildirdilər.
Həmçinin, nazirlər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli və danışıqlar prosesinin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar. Onlar münaqişənin tezliklə siyasi həllinə nail olunması məqsədilə danışıqlar prosesinin məntiqlı və nəticəyə yönəlmiş əsasda davam etdirilməsinin vacibliyini təsdiq etdilər.
Bu xüsusda nazir Elmar Məmmədyarov fransalı həmkarı tərəfindən irəli sürülmüş, dekabrın 8-də Hamburqda keçirələcək ATƏT-in nazirlər toplantısı çərçivəsində xarici işlər nazirləri səviyyəsində "3+2" formatında görüşün keçirilməsi təklifini qəbul etdiyini bildirdi.
Səfər əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov, həmçinin Fransanın ATƏT-in Minsk Qrupundakı yeni həmsədri səfir Stefan Viskonti ilə ayrıca görüş keçirdi.

Press release 18 November 2016 21:44
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Jean-Marc Ayrault, Minister of Foreign Affairs and International Development of the French Republic within his working visit to France
18 November 2016 21:44
During the meeting the sides discussed the current status and perspectives of bilateral relationship in political, economic, cultural and educational fields, as well as the latest development of cooperation between the regions of Azerbaijan and France. They expressed their satisfaction with the positive and consistent development of Azerbaijani-French relations along all of these areas.
Reflecting on Azerbaijan’s relations with the European Union, the Ministers welcomed the recent decision on granting mandate to the European Commission to launch negotiations with Azerbaijan on a new strategic partnership agreement in Brussels by the EU Council and reiterated their conviction that this decision will give a new impetus to the enhancement of our country’s ties with the EU on the basis of mutual interest in a goal oriented manner.
Ministers also had an exchange of views on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and the perspectives of negotiations process. They reaffirmed the importance of continuing the negotiations process on a logical and result-oriented basis to achieve the political settlement of the conflict soon.
In this regard, Minister Elmar Mammadyarov confirmed his acceptance of his French counterpart's proposal to organize “3+2” format meeting at the level of foreign ministers in the framework of OSCE Ministerial Meeting to be held in Hamburg on December 8.
Within his visit, Minister Elmar Mammadyarov had also meeting with Stefan Visconti, the new co-chair of the OSCE Minsk Group from France.