Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Fransa Respublikasının Avropa Məsələləri üzrə Dövlət Naziri Harlem Desir ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 3 dekabr 2015-ci il tarixində Belqradda keçirilən ATƏT Nazirlər Şurasının 22-ci iclası çərçivəsində Fransa Respublikasının Avropa Məsələləri üzrə Dövlət Naziri Harlem Desir ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Fransa arasında ikitərəfli siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin davamlı şəkildə inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Fransa ilə əməkdaşlığının inkişafında Azərbaycan Respublikasının Birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, millət vəkili, UNESCO/İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın xüsusi rolunu diqqətə çatdırdı.
Görüş əsnasında ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Harlem Desir Fransanın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri kimi münaqişənin sülh yolu həllinin tərəfdarı olduğunu qeyd edərək, ölkəsinin bu xüsusda səylərini davam etdirəcəyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Fransanın münaqişənin həlli istiqamətində olan səylərini alqışladığını qeyd etdi. Fransa Prezidenti Fransua Ollandın təşəbbüsü ilə 2014-cü ilin noyabrında ATƏT Minsk Qrupunun digər həmsədr dövlətlərinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin Parisdə keçirilmiş görüşünü xatırlatdı.
Paris görüşündə müzakirə olunan məsələlərin, xüsusilə Hərtərəfli Sülh Sazişinin hazırlanması istiqamətində konstruktiv addımlar atmaq əvəzinə Ermənistanın təxribatçı məqsədlərlə görüşdən dərhal sonra Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində genişmiqyaslı hərbi təlim keçirdiyini və məlum helikopter insidentinin baş verməsinə rəvac verdiyini vurğuladı. O, həmçinin, Prezidentlərin Paris görüşündə Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin xətti ilə itkin düşmüş şəxslər haqqında məlumat mübadiləsi və DNT bazasının yaradılmasına dair razılığın əldə olunmasına diqqəti çəkərək, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində 4000-dən artıq azərbaycanlının hələ də itkin düşmüş şəxs statusunda olduğunu vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Harlem Desir, Secretary of State for European Affairs of France
04 December 2015 04:26
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Harlem Desir, Secretary of State for European Affairs of France on the sidelines of the 22nd OSCE Ministerial Council being held in Belgrade on the 3rd of December 2015.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction of the sustainable development of the bilateral political, economical and cultural relations between Azerbaijan and France.
Minister Elmar Mammadyarov highlighted the special role of Mrs. Mehriban Aliyeva, the First Lady of the Republic of Azerbaijan, and President of the Heydar Aliyev Foundation, Member of Parliament, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO in the development of the cooperation between Azerbaijan and France.
During the meeting, the sides exchanged their views on the negotiation process over the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-chairs.
Noting that as the co-chair of the OSCE Minsk Group, France supports the peaceful settlement of the conflict, Harlem Desir stressed that his country will continue its efforts in this regard.
Minister Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan welcomes the efforts of France on the settlement of the conflict. He reminded the meeting of the Presidents of Azerbaijan and Armenia held in Paris with the participation of the other OSCE Minsk Group Co-chair States on the initiative of Francois Hollande, President of France in November 2014.
He went on saying that instead of taking constructive actions for the discussion of the issues, especially the preparation of the Comprehensive Peace Agreement, Armenia with provocative purposes just after the meeting conducted large-scale military drill in the occupied territories of Azerbaijan and instigated well-known helicopter incident.
Also drawing attention to the agreement reached on the exchange of information about the missing person and the creation of the DNT database through the International Res Cross Committee in the Paris meeting of the Presidents, Minister Elmar Mammadyarov stressed that more than 4000 Azerbaijanis have still the status of missing persons as a result of Armenian aggression.