Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov CAR-ın beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri xanım Maite Nkoana-Maşabane ilə görüşüb
30 noyabr 2016 03:22
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Cənubi Afrika Respublikasının beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri xanım Maite Nkoana-Maşabane ilə görüşüb.
Görüş əsnasında nazirlər Azərbaycan və CAR arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyətini nəzərdən keçirdilər, iki ölkənin xarici siyasət orqanları arasında mütəmadi məsləhətləşmələrin aparılması və yüksək səviyyəli səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğuladılar.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, Afrika İttifaqı və Qoşulmamaq Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və əməkdaşlıq üçün hüquqi əsasın formalaşdırılmasının əhəmiyyətindən söz açdı.
Maite Nkoana-Maşabane nazirlər səviyyəsində mütəmadi olaraq siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsini və bu mexanizmin birgə komissiya səviyyəsinə çatdırılmasını təklif etdi. O, qeyd etdi ki, gənc demokratik ölkələr kimi biz təcrübə mübadiləsi aparmalı və bir-birimizdən öyrənməliyik.
Görüşdə Azərbaycan və CAR arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, ticarət dövriyyəsinin həcminin artırılması üçün sərgi və yarmarkalar, eləcə də biznes səfərlərinin təşkili, həmçinin, kənd təsərrüfatı və enerji sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsinin aparılması yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparılırdı. Nazirlər həmçinin təhsil sahəsində əməkdaşlıq, xüsusən hər iki ölkənin Diplomatik Akademiyaları arasında qarşılıqlı müəllim-tələbə mübadiləsi imkanlarını nəzərdən keçirdilər. Mədəni sahədə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün hər iki ölkədə mədəniyyət günlərinin keçirilməsi, sərgilərin təşkil olunması perspektivlərini müzakirə etdilər.
Tərəflər Azərbaycan və CAR-ın BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyü dövründə həyata keçirilmiş əməkdaşlığı və Azərbaycanın Afrika qitəsinin problemlərinə xüsusi diqqət yetirməsini təqdir etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) Afrika və digər qitələrdə həyata keçirdiyi layihə və proqramlar, habelə humanitar yardım sahəsində gördüyü işlər barədə həmkarına məlumat verdi və bunun beynəlxalq əməkdaşlıq və sülhün möhkəmləndirilməsinə xidmət etdiyini bildirdi. Nazir eyni zamanda ASAN xidmətin fəaliyyəti haqqında danışdı və bu xidmətin Afrika İttifaqında təqdimatının keçiriləcəyini bildirdi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində son vəziyyətlə bağlı həmkarına məlumat verən Elmar Məmmədyarov, münaqişənin yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll olunmalı olduğunu vurğuladı. Münaqişə ilə bağlı BMT TŞ-nin məlum qətnamələrini xatırladan E.Məmmədyarov, təəssüflə qeyd etdi ki, adıçəkilən qətnamələr hələ də icra olunmayıb. O, həmçinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçıları səviyyəsində dəfələrlə mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri davamlı olmasını bəyan etdiklərini bildirdi. Elmar Məmmədyarov əlavə etdi ki, güc tətbiqi yolu ilə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması qəbuledilməzdir.
E.Məmmədyarov bildirdi ki, biz Qoşulmamaq Hərəkatının son sammitində ifadə olunduğu kimi, münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında həllinə dair CAR-ın mövqeyini yüksək qiymətləndirik.
Maite Nkoana-Maşabane ölkəsinin Azərbaycanda diplomatik nümayəndəliyinin təsis olunacağını bildirdi.
Görüşdə həmçinin parlament diplomatiyasının və insanlararası təmasların artırılmasının əhəmiyyətindən danışıldı, qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 30 November 2016 03:22
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Maite Nkoana-Mashabane, Minister of International Relations and Cooperation of South Africa
30 November 2016 03:22
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Maite Nkoana-Mashabane, Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa who is on an official visit to Azerbaijan.
During the meeting the ministers reviewed the current status of relations between Azerbaijan and Republic of South Africa and stressed that these regular consultations between foreign ministries and exchange of high level visits give an important contribution to the development of bilateral relations.
They noted the importance of the development of cooperation and mutual support within international organisations including the United Nations, African Union and the Non Alignment Movement.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned the importance of enhancing legal-treaty base and forming of legal framework for the cooperation.
Maite Nkoana-Mashabane proposed to hold political consultations at the ministerial level regularly and to elevate this mechanism to the level of joint commission. She said that both countries should exchange experiences and learn each other as the young democracies.
At the meeting the sides exchanged views on the issues of expanding the economic-trade relations between Azerbaijan and South Africa, organisation of exhibitions and fairs as well as business trips in order to increase the volume of trade turnover along with the implementation of common projects in the fields of agriculture and energy. Ministers also discussed the cooperation in education sphere, especially the opportunities of student and teaching staff exchanges between the Diplomatic Academies of both countries. They touched upon the prospects of organization of cultural days and workshops in both countries to develop cultural cooperation.
The sides commended the cooperation between Azerbaijan and South Africa during the non-permanent membership term at the UN Security Council. Azerbaijan’s particular attention to the problems of African continent was also highlighted.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the projects and programs, as well as works in the field of humanitarian aid implemented by Azerbaijan International Development Agency (AIDA) in Africa and other continents and said that such activities serve to strengthen international cooperation and peace. Minister also spoke about activity of ASAN Service and informed that the presentation of this service will be held at the African Union.
Informing on the latest status of the Armenia-Azerbaijan conflict, Elmar Mammadyarov underscored that according to the norms and principles of international law and in compliance with the relevant resolutions of the UN Security Council the conflict has to be only settled on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan. With regrets he stressed that the relevant resolutions of the UN Security Council on this conflict has not been implemented yet.
Elmar Mammadyarov also stated that the OSCE Minsk Group co-chair countries at the level of heads of state declared the fact of unacceptability and unsustainability of the current status-quo. He stressed that the attempts to change the internationally recognized borders of states by use force is unacceptable.
Minister Elmar Mammadyarov underlined that Azerbaijan highly appreciated South Africa's position on the settlement of the conflict on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan as it was expressed during latest Non Alignment Movement summit document.
Maite Nkoana-Mashabane shared her countries willingness to establish a diplomatic mission in Azerbaijan.
At the meeting the importance of parliamentary diplomacy and people to people contact, as well as the regional and international issues of mutual interest were also discussed.