Mətbuat şərhi 01 noyabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Braziliya Federativ Respublikası Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Rodriqo Mayanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan və Braziliya arasında siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Braziliyanı Rio-de Janeyro şəhərində keçirilmiş 2016-cı il Yay Olimpiya Oyunlarına müvəffəqiyyətlə ev sahibliyi etdiyi üçün təbrik etdi. O, Azərbaycan idmançılarının Yay Olimpiya Oyunlarında yüksək nəticə göstərdiyini qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Latın Amerikası ölkələri, o cümlədən Braziliya ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verdiyini bildirərək, bu səfərin tarixi xarakter daşıdığını və ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini vurğuladı.
Nazir Braziliyanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq danışıqlar yolu ilə həllinə dair mövqeyinin yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Azərbaycanda həyata keçirilən uğurlu iqtisadi islahatlar barədə danışan Elmar Məmmədyarov Braziliya istehsalı olan Embraer tipli təyyarələrin ölkəmizdə mülki aviasiyada istifadə edildiyini və digər Braziliya şirkətlərinin də ölkəmizdə uğurlu fəaliyyəti üçün imkanların olduğunu vurğuladı.
Braziliya nümayəndə heyətinin sədri Rodriqo Maya Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə etdi. Qonaq ölkəsinin Azərbaycan ilə hərtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirdi.
Görüşdə, həmçinin neft qiymətlərinin düşməsinin dünya iqtisadiyyatına mənfi təsiri və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Rodrigo Maia, chairman of the Chamber of Deputies of the National Congress of the Federative Republic of Brazil
At the meeting, the sides had an exchange of views on the ways of development of cooperation in the political, economic and cultural fields between Azerbaijan and Brazil.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Brazil for having successfully hosted the 2016 Rio Summer Olympic Games. He noted that Azerbaijani sportsmen had high results in the Summer Olympic Games.
Saying that Azerbaijan attaches particular importance to the development of relations with Latin American countries, as well as Brazil, Elmar Mammadyarov emphasized that this visit should be characterized as historical and will contribute to the enhancement of bilateral relationship.
Minister E.Mammadyarov noted that the position of Brazil on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict in compliance with the resolutions of the UN Security Council through negotiations is highly appreciated.
Talking about the successful economic reforms being implemented in Azerbaijan, Elmar Mammadyarov stressed that the Embraer planes produced in Brazil are used in civil aviation in our country and there are opportunities for the successful operation of other Brazilian companies in Azerbaijan, as well.
Head of the Brazilian delegation Rodrigo Maia expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan. Rodrigo Maya said that his country is interested in advancing the comprehensive cooperation with Azerbaijan.
During the meeting, the negative impact of decline in oil prices on the world economy and other issues of mutual concern were also discussed.