Mətbuat şərhi 14 may 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Daniel Mitov ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 13 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olan Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Daniel Mitov ilə görüşdü.
Görüş zamanı Azərbaycan-Bolqarıstan, Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinin hazırkı vəziyyəti və onların inkişaf etdirilməsi yolları, iqtisadiyyat və enerji sahəsində əməkdaşlıq, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, beynəlxalq və regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı. İki dövlət arasında mövcud olan siyasi dialoq və qarşılıqlı etimadın yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi.
Azərbaycan və Bolqarıstan arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlığın strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf etdiyi vurğulanaraq, bunun Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinə də müsbət təsir göstərdiyi qeyd olundu.
Bolqarıstanlı nazir ölkəsinin Azərbaycan ilə bütün sahələrdə, xüsusilə enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirdi. O, irimiqyaslı enerji layihəsi hesab olunan Cənub Qaz dəhlizinin Avropa İttifaqı, xüsusilə də Bolqarıstan üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair son vəziyyətlə bağlı məlumat verərək, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri də daxil olmaqla, bütün beynəlxalq ictimaiyyətin mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olması faktını qəbul etdiyini və münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi. Elmar Məmmədyarov 2 aprel tarixindən etibarən Ermənistanın qoşunların təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan mülki Azərbaycan əhalisinə qarşı törətdiyi təxribatları, o cümlədən artilleriya və digər ağır silahlardan istifadə etməsi haqqında məlumat verdi.

Press release 14 May 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Daniel Mitov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Daniel Mitov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria within his official visit to the Republic of Azerbaijan on the 13th of May, 2016.
During the meeting, the sides exchanged their views on the current status of Azerbaijan-Bulgaria, Azerbaijan-European Union relations and ways of further advancing them, cooperation in the fields of economy and energy, Armenia-Azerbaijan conflict, international and regional issues. They expressed satisfaction with the current level of political dialogue and mutual trust between the two states.
Emphasizing that the bilateral cooperation between Azerbaijan and Bulgaria is developing at the level of strategic partnership, ministers noted its positive impact on the Azerbaijan-European Union relations as well.
Bulgarian minister told that his country attaches great importance to the cooperation in all fields with Azerbaijan, particularly in the areas of energy and transport. He emphasized that the large-scale energy project - Southern Gas Corridor constitutes strategic importance for the European Union and Bulgaria.
Briefing about the latest situation on the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov mentioned that all international community, including OSCE MG co-chairs accept the fact of unacceptability and unsustainability of the current status-quo and furthermore added that in order to achieve progress in the settlement of the conflict, according to the relevant resolutions of the UN Security Council, the armed forces of Armenia have to be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan. Elmar Mammadyarov informed his counterpart about the provocations of Armenia against Azerbaijani civilians living in the territories along the line of contact of troops and also use of artillery and other heavy weapons by Armenia.